Czchów: Prokuratura prześwietla ośrodek dla chorych na Alzheimera

To efekt informacji ujawnionych przez jedną z komercyjnych stacji telewizyjnych dotyczących złego traktowania podopiecznych w Domu Pomocy Społecznej w tym mieście koło Brzeska. Reporterzy programu Uwaga zatrudnili się w ośrodku i zaprezentowali szokujące zdjęcia, z których wynika, że w placówce krępowano pacjentów i nie zachowywano żadnych standardów higieny. Część rodzin już wypisało z placówki członków swoich rodzin – dowiedziało się Radio RDN Małopolska. 

Policja na zlecenie prokuratury już zabezpieczyła monitoring ośrodka. Mundurowi zrobili też wstępne oględziny miejsca. – Teraz będą przesłuchiwani świadkowie – mówi Andrzej Leśniak, zastępca prokuratora rejonowego w Brzesku. W reportażu Uwagi ujawniono szokujące praktyki względem podopiecznych. Z programu wynika, że pensjonariusze ośrodka byli wiązani pasami, a opiekunki myjąc ich używały dla wszystkich jednej gąbki i jednej szczoteczki do zębów.

starość

Prócz prokuratury, sprawą czchowskiego ośrodka zajęli się także inspektorzy z Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Wojewódzkiego. O sytuacji powiadomiono także Sanepid – pracownicy jednostki byli na miejscu i jak mówi Jarosław Foremny, wojewódzki inspektor sanitarny – potwierdziły się pewne nieprawidłowości.

Właściciel ośrodka w Czchowie nie chce rozmawiać z mediami w tej sprawie. Z naszych informacji wynika, że część rodzin już wypisała swoich bliskich z tamtejszej placówki.

Relacja Łukasza Wrony: