Tarnów: Zostań dawcą i pomóż Kamilowi!

 

Zmaga się z białaczką szpikową a jego nadzieją jest przeszczep komórek macierzystych. Chodzi o 29-letniego Kamila z Tarnowa. Już w najbliższą sobotę, 14 maja, będzie można pomoc nie tylko jemu, ale i wielu innym osobom zmagającym się z tą ciężką chorobą.

14 maja w Centrum Handlowym Gemini Park Tarnów odbędzie się akcja rejestracji potencjalnych dawców komórek macierzystych krwi i szpiku. Akcja „Pomóż Kamilowi i innym” organizowana jest między innymi na rzecz Kamila, mieszkańca Tarnowa, który zmaga się z ostrą białaczką szpikową. Aby mógł wrócić do zdrowia, niezbędny jest przeszczep komórek macierzystych krwi od Dawcy niespokrewnionego. W akcji mogą wziąć udział wszystkie zdrowe osoby w wieku 18-55 lat. Rejestracja zajmuje kilka chwil i polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka.

blood

Co ważne, wbrew powszechnie panującej opinii, są dwie metody oddania komórek macierzystych bądź szpiku. W 80% przypadków pobierane są komórki macierzyste z krwi obwodowej. W 20% przypadków szpik kostny pobierany jest z talerza kości biodrowej. Wolontariusze z Fundacji Dawców Komórek Macierzystych Polska będą czekać na zainteresowanych od godziny 10.00 do 20.00 przy stoisku przy strefie restauracyjnej. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.

dkms_20160514_plakat