33.PPT: Pierwsi pielgrzymi pokłonili się Czarnej Madonnie

W strugach deszczu, ale z uśmiechem na twarzy i ze łzami wzruszenia w oczach pielgrzymi padają na twarz przed tronem Matki Bożej Częstochowskiej. Jako pierwsza na Jasnogórskie Wały weszła grupa nr 12. Jako ostatni wejdą pielgrzymi z grupy nr 2. Wszystkich pielgrzymów wita biskup tarnowski Andrzej Jeż oraz rodziny i bliscy, którzy przyjechali tu z całej diecezji.

Grupie nr 12 patronuje św. Michał. Przewodnikiem jest ks. Zygmunt Ogórek, który pielgrzymuje po raz 29. Najmłodsi pielgrzymi: Hubert Składanowski i Michał Kumięga mają po 2 lata. Najstarsi pielgrzymi mają po 69 lat. To Kazimierz Leski i Stanisława Wójcik. Po raz 33. w tej grupie pielgrzymuje Tomasz Podlasek.

‚Dwunastka’ obejmuje dwa dekanaty: Dębicę Zachód i Pilzno. Grupa weszła w koszulkach z logo Światowych Dni Młodzieży. W dłoniach pielgrzymi trzymali serca z napisem „Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą”.

Grupa nr 12 jako pieśń na powitanie Matki Bożej Częstochowskiej wybrała hymn Światowych Dni Młodzieży w 2016 roku.

Poszczególne grupy prezentuje i zaprasza na Jasnogórski Szczyt ks. Zbigniew Szostak, dyrektor Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej na Jasną Górę.

Pielgrzymów 33. Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej na Jasną Górę powitał deszcz. Niebo nad Częstochową jest całkowicie zachmurzone a termometry pokazują zaledwie 15 stopni.

Pielgrzymi mówią tymczasem o deszczu łask, jakich doświadczają dzięki Matce Bożej Częstochowskiej.

W czasie pielgrzymki czuję potężną moc modlitwy, zawsze doświadczam wielu łask za pośrednictwem Czarnej Madonny, ona zawsze mnie wysłuchuje kiedy przychodzę do niej ze swoimi problemami – mówi jeden z pielgrzymów.

Pielgrzymi Matce Bożej przede wszystkim zanoszą wielką modlitwę i formację serca. To, co powie serce przed szczytem Jasnej Góry to tajemnica tego dnia i indywidualnego spotkania z Maryją – powiedział w rozmowie z RDN ks. Zbigniew Szostak, dyrektor pielgrzymki.

Wielu kapłanów mówi o umocnieniu swojego powołania. Gdyby nie pielgrzymka, nie świadectwa ludzi nie byłbym takim kapłanem jakim jestem, otwartym na ludzi i dla ludzi – mówi jeden z księży.

Rodziny w czasie pielgrzymki doświadczają umocnienia rodzinnych więzi. Pielgrzymujemy całą rodziną: ja, mąż i nasze trzy córki. Modlitwa i to przebywanie ze sobą, pomaganie sobie w trudnych momentach bardzo nas zjednoczyło– mówi jedna z sióstr.

O godzinie 17.00 pielgrzymi wezmą udział we Mszy świętej na Wałach Jasnogórskich. Radio RDN będzie transmitować tę uroczystość.

W tym roku przed tronem Jasnogórskiej Pani pokłoni się w sumie około 7 tysięcy 200 pielgrzymów w tym 19 osób, które pielgrzymują od samego początku tarnowskich pielgrzymek czyli od 33 lat.

Najmłodszy pielgrzym (grupa 25) Julian Karpiel ma 5 miesięcy, a najstarszy (grupa 11) Julian Brzeźniak 84 lata. Najliczniejszą grupą w części A jest grupa 12. Liczy 305 osób. Największa grupa w części B to grupa 26 (451 osób). Z Tarnowa do Częstochowy pielgrzymowało też wielu obcokrajowców m.in. z Francji, Niemiec, Anglii, Chorwacji, Włoch, Słowacji Bośni i Hercegowiny a nawet Stanów Zjednoczonych, meksyku, Kolumbii i Brazylii.

O zdrowie pielgrzymów troszczyło się 9 lekarzy, ponad 105 pielęgniarek, sześciu ratowników medycznych i 29 osób z pomocy medycznej.

W dziewięciodniowych rekolekcjach w drodze wzięło udział 173 księży, 12 neoprezbiterów, 13 diakonów, 87 kleryków i 40 zakonnic.

O bezpieczeństwo pielgrzymów w czasie wędrówki na Jasną Górę dbało 155 porządkowych. O zapewnienie noclegu na pielgrzymce odpowiedzialnych było 64 kwatermistrzów.

Z 33. Pieszą Pielgrzymką Tarnowską pielgrzymowali także reporterzy RDN: Lucyna Ruchała, Łukasz Pelc, Grzegorz Golec, kleryk Tomasz Bryndal i ks. Krzysztof Orzeł, wicedyrektor radia RDN.

Na antenie diecezjalnego Radia RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz  było w sumie 56 godzin transmisji na żywo i relacji z trasy 33. PPT.