Tarnów: Nie dają za wygraną, walczą o halę

 

Mowa o sali gimnastycznej dla uczniów trzech tarnowskich szkół. Taki obiekt miałby powstać przy Szkole Podstawowej nr 3 w Tarnowie. Z hali mogliby korzystać gimnazjaliści z pobliskiej dwójki, młodzież z Liceum Ogólnokształcącego nr 7 i oczywiście dzieci z tej samej szkoły. Konserwator do tej pory nie wyraził jednak zgody na budowę obiektu kubaturowego w tym miejscu. Pat decyzyjny powoduje zniecierpliwienie. 

Urząd Miasta zwrócił się z prośbą do konserwatora o ponowne rozpatrzenie sprawy budowy sali gimnastycznej. – Do pisma dołączyliśmy podpisy trzystu osób – tłumaczy Rafał Nakielny, zastępca dyrektora Wydziału Infrastruktury Miejskiej. Do prośby dołączono także stanowiska Rady Rodziców przy VII LO oraz dyrektora Szkoły Podstawowej nr 3. Pod dokumentem podpisało się ponad trzystu rodziców uczniów Gimnazjum nr 2. – Rodzice chcą rozbudowy infrastruktury sportowej w tym miejscu – mówi Mariusz Zając, dyrektor Gimnazjum nr 2 w Tarnowie.

szkola podstawowa 2 1

Dzieci ze szkoły podstawowej na razie korzystają z sal lekcyjnych, które zastępują halę sportową, nie są jednak do końca zadowolone z tych zajęć. – Jest tu naprawdę mało miejsca i trudno podać piłkę. Zdecydowanie lepiej grałoby się na przykład w siatkówkę, bo jak ktoś za wysoko poda piłkę, to obija się o sufit i trzeba zaczynać od początku – komentują uczniowie podstawówki.

Szkoła Podstawowa nr 3 sugeruje też inne rozwiązanie, jeżeli nie uda się zdobyć zgody na budowę sali. – Do Urzędu Miasta już wystąpiłam z prośbą o zgodę na budowę wielofunkcyjnego boiska sportowego – mówi Renata Koralik, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 w Tarnowie. Przy szkole są już dwa mniejsze boiska, jednak ich nawierzchnia nie pozwala na przeprowadzanie tam zajęć dla dzieci.

sp3 boisko

Sala gimnastyczna przy Szkole Podstawowej nr 3 jest jedną z trzech tego typu obiektów, jakie mają powstać w Tarnowie. Chodzi też o Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 i o Szkołę Podstawową nr 18, ale to z „trójką” jest największy problem. Negatywna decyzja odnośnie SP3 spowodowała, że prace na razie wstrzymano. – Mamy nadzieję, że kolejna petycja z Urzędu Miasta poparta podpisami rodziców spowoduje, iż konserwator zmieni stanowisko – dodaje Rafał Nakielny z UMT.

Prośba o ponowne rozpatrzenie sprawy trafiła już do konserwatora. Przypomnijmy, negatywna opinia tarnowskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków odnośnie budowy hali została wydana w grudniu ubiegłego roku. – Jest to obszar dawnej skarpy miejskiej, gdzie dzieci mają dużo terenów zielonych wokół. Teraz chcą to zepsuć budując halę i zabierając zieleń – argumentuje Jadwiga Walawska z tarnowskiej delegatury. Dodaje także, że, w jej opinii, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem byłaby jednak budowa boiska, a nie hali sportowej. Urząd Ochrony Zabytków ma na rozpatrzenie sprawy 30 dni.

Posłuchaj relacji Patrycji Drożdż:

Posłuchaj Jadwigi Walawskiej:

Czytaj też:
Konserwator blokuje budowę hali przy SP3