Region: Uwaga na spacery w lasach

 

W powiecie tarnowskim ruszyła akcja szczepienia lisów, potrwa do 3 czerwca. Specjaliści zalecają, żeby w tym czasie na polach, w lasach i na łąkach, nie wypuszczać bez opieki psów i kotów. – Należy unikać kontaktu ze szczepionką, to samo dotyczy zwierząt – mówi Paweł Wałaszek, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Tarnowie.

– Każdy kontakt z taką szczepionką, jeżeli chodzi o zwierzęta, powinien być zgłoszony do najbliższego lekarza weterynarii. Jeśli człowiek wziąłby ją do ręki, to potrzebny jest też kontakt z lekarzem rodzinnym – dodaje. – Prosiłbym, aby zwierzęta, szczególnie psy, były wyprowadzane na smyczy. Szczepionki to brykiety o średnicy około 10 centymetrów, w kształcie koła. Rozkładane są głównie w okolicach leśnych i krzaczastych, trzeba na nie uważać – przestrzega.

W tym roku nie wykryto jeszcze przypadków wścieklizny na terenie powiatu. Pod koniec ubiegłego roku jednak ognisk wścieklizny było około dwudziestu. Szczegółowych informacji dotyczących szczepienia lisów udziela Powiatowy Lekarz Weterynarii w Tarnowie (pod numerem telefonu 14 628 60 90).

Posłuchaj Pawła Wałaszka: