Tarnów: Tłumy za Najświętszym Sakramentem (FOTO)

– Człowiek staje się bardziej człowiekiem gdy zgina kolana przed Bogiem – mówił biskup tarnowski Andrzej Jeż podczas Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej. Msza św. na Placu Katedralnym w Tarnowie zgromadziła również biskupów pomocniczych, księży, siostry zakonne, alumnów i tłumy mieszkańców. Uroczystości transmitowało Radio RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz. 

Bp Jeż podkreślił w kazaniu, że w diecezji tarnowskiej wiele osób modli się w kaplicach wieczystej adoracji, a w Dąbrowie Tarnowskiej taka modlitwa trwa także w nocy. – Interesującym zjawiskiem udokumentowanym nie tylko w życiu świętych i błogosławionych, ale także potwierdzonym doświadczaniem wielu ludzi głęboko religijnych jest fakt, iż trwając na modlitwie przed Najświętszym Sakramentem, pomimo nieraz fizycznego zmęczenia, nie tracą sił, lecz wewnętrznie czują się odnowieni i umocnieni – dodał.

Kaznodzieja mówił, że adorowanie Jezusa eucharystycznego prowadzi ludzi do tego, by stawali się codziennym chlebem dla innych. Eucharystia wychowuje nas do życia dla drugich, do życia dla rodziny, dla społeczeństwa i dla ludzkości. Jeżeli praktykujemy autentyczny kult eucharystyczny, w naszych oczach musi także rosnąć godność każdego człowieka – mówił biskup.

GOL_7983

Przypominając w homilii cuda eucharystyczne, bp Jeż podkreślił, że Jezus jest żywy i obecny w eucharystycznym Chlebie. Jak wskazywał, hostie krwawią, bo Chrystus widząc ludzką niewiarę lub bardzo słabą wiarę dokonuje widzialnych cudów eucharystycznych, aby nas przywołać do swego ołtarza. – Ale to nie On potrzebuje abyśmy się Nim pożywiali, to my potrzebujemy tego Pokarmu. Bez eucharystycznego Chleba i bez wiary w obecność Chrystusa w tym Chlebie nie możemy walczyć z szatanem, ze złem i własnym grzechem. Nikt nie może przeciwstawić się złu, jakie istnieje na tym świecie, jeśli nie karmi się Chlebem życia. Potrzebujemy tej siły i potrzebujemy komunii z Bogiem – dodał Biskup Tarnowski.

Po Mszy odbyła się procesja do czterech ołtarzy. Ulicami Starówki szli m.in. biskupi, księża, alumni, siostry zakonne, parlamentarzyści, samorządowcy, władze wyższych uczelni, przedstawiciele ruchów i stowarzyszeń katolickich, służba liturgiczna, dzieci i całe rodziny. Tradycyjnie już w procesji uczestniczyła Orkiestra Dęta Grupy Azoty, która po uroczystości umiliła mieszkańcom miasta świąteczny dzień.

GOL_7873

Galeria zdjęć – Msza Święta na placu Katedralnym

Zdjęcia z procesji Bożego Ciała tarnowską Starówką