Diecezja: Młodzi księża poznali swoje parafie

 

Nowi kapłani diecezji tarnowskiej poznali właśnie swoje pierwsze parafie. Nominacje wręczył duchownym biskup tarnowski Andrzej Jeż. – Na początku pracy duszpasterskiej, dziewiętnastu księży trafi do mniejszych parafii – mówi ks. dr hab. Robert Kantor, kanclerz Kurii Diecezjalnej w Tarnowie. – Pierwsze parafie są to generalnie mniejsze wspólnoty liczące do dwóch, trzech tysięcy wiernych. Każda pierwsza parafia jest zawsze tą szczególną i zawsze mile się ją wspomina. Później wszelkie odniesienia są czynione do pierwszej placówki, gdzie księża mogą się wiele nauczyć od proboszcza i od różnych grup parafialnych – dodaje.

gol3

Nowi kapłani rozpoczną pracę duszpasterską m.in. w parafiach: Brzeźnica k. Dębicy, Iwkowa, Męcina, Podegrodzie, Pogórska Wola, Porąbka Uszewska, Stary Sącz – parafia św. Elżbiety oraz Tylicz, Tylmanowa, Wojnicz i Żabno. Księża neoprezbiterzy w parafiach pojawią się 27 sierpnia, natomiast stanowisko wikariusza parafialnego obejmą od 1 września. – To dla nas szczególny czas, najważniejszy moment w życiu – mówią neoprezbiterzy.

gol2

Nominacje dla neoprezbiterów to początek zmian personalnych w diecezji. W tym roku ma być ich ponad sto. – Wielu kapłanów uda się na misje i na inne zagraniczne placówki duszpasterskie, a niektórzy rozpoczną studia. Starsi i chorzy księża proszą o przejście na emeryturę. Stąd wynikają zmiany – podkreśla kanclerz Kurii Diecezjalnej w Tarnowie.

gol1

Posłuchaj ks. Roberta Kantora:

Posłuchaj neoprezbiterów:

Parafie dla neoprezbiterów 2016:

1. Brzeźnica k. Dębicy Ks. Piotr Świerczek

2. Grabno Ks. Mateusz Norek

3. Iwkowa Ks. Wojciech Cabak

4. Jadowniki Ks. Norbert Sadko

5. Kamienica Ks. Antoni Król

6. Męcina Ks. Krzysztof Dyrlik

7. Podegrodzie Ks. Kamil Pawlik

8. Pogórska Wola Ks. Oskar Leśniak

9. Porąbka Uszewska Ks. Michał Sapalski

10. Przecław Ks. Łukasz Pietrzak

11. Rzuchowa Ks. Piotr Wąż

12. Stary Sącz św. Elżbiety Ks. Tomasz Chrupek

13. Stary Wiśnicz Ks. Fabian Grębski

14. Tylicz Ks. Piotr Pietrucha

15. Tylmanowa Ks. Roman Hopej

16. Uszew Ks. Karol Góra

17. Wojakowa Ks. Jan Maciuszek

18. Wojnicz Ks. Jarosław Gomułka

19. Żabno Ks. Dawid Włodarczyk