33.PPT: Studio Pielgrzymkowe – dzień dziewiąty

Po dziewięciu dniach drogi pielgrzymi pokłonili się Matce Bożej. Modlili się w ciszy oraz z piosenką na ustach.

Jesteśmy szczęśliwi – mówią pielgrzymi, którzy dotarli na Jasną Górę. Po przejściu około dwustu kilometrów mogli spotkać się z Matką Bożą i zawierzyć Jej rekolekcje w drodze, wszystkie intencje i postanowienia.

Ostatni postój był na ulicy Hektarowej, gdzie pielgrzymi żegnali się, tańczyli, śpiewali, a także przygotowywali do wejścia na Jasną Górę.

Z ulicy Hektarowej pierwsza grupa – nr 12 wyruszyła o godzinie 11.20. Za nią szły kolejne.

Co ludziom dała pielgrzymka? Pytali ich o to nasi reporterzy?

Wejście 33.PPT na Jasną Górę rozpoczęło się o godzinie 14.00. Pątników witał na wałach biskup tarnowski Andrzej Jeż, kapłani i dyrektor pielgrzymki ks. Zbigniew Szostak. Każda grupa była uroczyście przedstawiana.

Tak w deszczu wchodziła na Jasną Górę pierwsza grupa nr 12. Wszyscy pielgrzymi są szczęśliwi, że dotarli. Co wtedy czuli?

Pielgrzymów powitał o. Jan Poteralski, podprzeor Jasnej Góry. Jesteście świadkami wiary, jesteście bohaterami mówił do pątników.

Pieszą Pielgrzymkę Tarnowską zakończyła Msza św. na Jasnej Górze. Przewodniczył jej biskup tarnowski Andrzej Jeż. Eucharystię koncelebrował bp Stanisław Salaterski i licznie zgromadzeni kapłani.

Od Jasnogórskiej Królowej Polski, Matki Pocieszenia otrzymujemy ładunek nadziei – mówił biskup tarnowski Andrzej Jeż na zakończenie Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej na Jasną Górę. Biskup zachęcał pątników, by byli w dzisiejszym świecie zaczynem dobrej przemiany, świadkami Chrystusa, ludźmi o sercach zakochanych w Bogu.

Nawiązując do hasła pielgrzymki „Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą”, biskup podkreślił, że czyste serce to najcenniejszy skarb ludzkiego wnętrza. Dodał też, że czystość jest współcześnie jedną z najbardziej poniżanych cnót.

Mówiąc o wielu współczesnych trudnościach, biskup apelował, by zachować czyste serce, wolne od grzechu, w którym zawsze będzie miejsce dla Boga. Na koniec Mszy św. biskup tarnowski A. Jeż powiedział do młodych „Jesteście zaproszeni i posłani na ŚDM”, a na wałach powiewały flagi ŚDM. „Do zobaczenia w Krakowie” – dodał bp Jeż.

Na szlaku był ks. Paweł Górski, który w diecezji tarnowskiej odpowiada za przygotowania do ŚDM. Jak powiedział Lucynie Ruchale i Łukaszowi Pelcowi, bardzo się cieszy z pielgrzymki.

Podsumowanie PPT

Na pielgrzymce było ok. 7 tysięcy 200 pielgrzymów w tym:
księży – 173
neoprezbiterów – 12
diakonów – 13
kleryków – 87
zakonnic – 40
lekarzy – 9
pielęgniarek – 105
ratowników medycznych – 6
pomoc medyczna – 29

Służba pielgrzymkowa:
aprowizacje grup – 86
porządkowi – 155
kwatermistrze – 64

Najmłodszy pielgrzym – grupa 25 Julian Karpiel 5 miesięcy
Najstarszy pielgrzym – grupa 11 Julian Brzeźniak 84 lata

Największa grupa w części A to grupa 12 (305 osób)
Największa grupa w części B grupa 26 (451 osób)

33 razy pielgrzymowało 19 osób
25 razy pielgrzymowało 15 osób

Inne kraje:
Niemcy – 3
Stany Zjednoczone – 3
Anglia – 2
Chorwacja – 6
Włochy – 8
Słowacja – 4
Brazylia – 3
Bośnia i Hercegowina – 2
Meksyk – 1
Austria – 1
Francja – 1
Kolumbia – 1
Serbia – 1
Słowenia – 1

Nasi reporterzy rozmawiali na ul. Hektarowej z jedną z pątniczek z Włoch.

A jak pielgrzymkę oceniają lekarze. To pytanie do lekarza naczelnego Ryszarda Najbarowskiego.

Po pielgrzymach nie mógł pozostać ani jeden papierek. Dbali o to sami pielgrzymi i służby porządkowe.

PPT trwa

Pielgrzymka przeszła do historii, ale ona się nie kończy. Będą przecież spotkania w parafiach. Mają one przygotowywać nas wszystkich do Światowych Dni Młodzieży. „Zanieśliśmy Matce Bożej wielką modlitwę i formację naszego serca” – powiedział ks. Zbigniew Szostak, dyrektor pielgrzymki.

Ks. Zbigniew Szostak, dyrektor pielgrzymki będzie naszym gościem w środę o godzinie 20.00. Będą też pielgrzymi. Również będziemy czekać na telefony od uczestników i pielgrzymów duchowych.

Przez 9 dni na szlaku obecni byli nasi specjalni wysłannicy: Lucyna Ruchała, ks. Krzysztof Orzeł, Łukasz Pelc, Grzegorz Golec i kleryk Tomasz Bryndal. Dziękujemy im za wszystkie relacje, transmisje, fotogalerie, setki nagrań i programów na żywo.

W środę, czwartek i piątek między godziną 15 a 17 na antenie RDN będziemy powtarzać najciekawsze relacje i rozmowy z PPT.