Mielec/Niwiska: Jedyny z Podkarpacia zagra na Światowych Dniach Młodzieży

 

Mieszkaniec podmieleckich Niwisk, Kamil Pezda, prawdopodobnie jest jedynym muzykiem z Podkarpacia, który zagra w orkiestrze Światowych Dni Młodzieży. W zeszłym roku organizatorzy ŚDM rekrutowali muzyków z całego kraju, którzy stworzyli profesjonalną orkiestrę. – Ostatnio w Krakowie rozpoczęły się jej próby – powiedział RD Kamil Pezda.

– Pierwsza próba odbyła się dosyć niedawno, bo dwa tygodnie temu, w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach. To był taki weekend, gdzie pracowaliśmy od rana do wieczora. Oprócz orkiestry, równolegle, odbywały się próby chóru. Dyrygenci się wymieniali, bo ostatecznie będzie czterech dyrygentów. Następna próba odbędzie się dopiero 17 lipca br. w Filharmonii Krakowskiej. Mamy zagrać około 70 utworów – relacjonuje.

Kamil Pezda gra na waltorni. W wykonywanym przez chór i orkiestrę repertuarze znajdą się zarówno utwory polskie jak i zagraniczne oraz kompozycje specjalnie przygotowane na Światowe Dni Młodzieży. Będzie to na przykład Msza Jana Pawła II Henryka Jana Botora, a także kompozycje Pawła Bębenka czy Piotra Pałki.

Posłuchaj Kamila Pezdy: