Tarnów: Ciąg dalszy protestów w sprawie rozbudowy Gemini

 

– Czy Tarnów stanie się drugim Detroit przyległym do lśniącego neonami Gemini? Pyta w proteście przeciw rozbudowie galerii Gemini ponad 400 tarnowskich przedsiębiorców. W apelu do władz miasta i Rady Miejskiej mówią o negatywnym wpływie tak dużej koncentracji handlu w jednym miejscu, która drastycznie zachwieje wszystkimi punktami handlowo-usługowymi w mieście i w okolicy.

Przedsiębiorcy przekonują, że stracą nie tylko sklepy, ale i restauracje, punkty usługowe czy stacje benzynowe zlokalizowane w opustoszałym z powodu odpływu klientów centrum. – Gdy sklepy splajtują, właściciele nieruchomości stracą też najemców, a to będzie miało wpływ na podatki. Nie utrzymamy się – przekonują. – Cała Krakowska zostanie po prostu wyludniona. Żadne sklepy nie będą tu prosperowały. To jest zburzenie całego handlu w centrum, który już w tej chwili jest utrudniony, a wtedy będzie niemożliwy – dodaje właścicielka jednego ze sklepów i zakładów usługowych przy ul. Krakowskiej.

gemini_park

Przedsiębiorcy oczekują modyfikacji planu zagospodarowania w regionie Gemini i dogłębnej analizy projektu rozbudowy galerii z uwzględnieniem głosów mieszkańców. Poseł Michał Wojtkiewicz popiera stanowisko tarnowskich przedsiębiorców. Parlamentarzysta apeluje do radnych Rady Miejskiej w Tarnowie, aby nie wyrażali zgody na takie zapisy w planie zagospodarowania północnej części miasta, które umożliwią koncentrację handlu w jednym miejscu.

Jak już informowaliśmy, zmiana planu zagospodarowania przy Os. Legionów i w sąsiednich terenach oraz zielone światło dla rozbudowy galerii Gemini były już dwukrotnie zdjęte z porządku obrad. Mają wrócić na sesję już jutro, 30 czerwca.

Tymczasem, jak przekonują zarządzający galerią, nieuchwalenie planu powoduje, że do miasta nie wpływa kasa o wartości około 1 miliona 400 tys. zł. – Mogłaby ona zasilić budżet z większego opodatkowania terenu, na którym i tak, w najbliższym czasie, nie doszłoby do rozbudowy – dodaje dyr. galerii, Zbigniew Nowak.

Posłuchaj przedsiębiorców: