Tarnów: Tąpnięcie w samorządzie – nie ma absolutorium dla prezydenta

 

Większość radnych jest niezadowolona z tego co Roman Ciepiela zrobił w 2015 roku i jak gospodarował finansami miasta. Dlatego rajcy nie udzielili mu absolutorium. Za wnioskiem w tej sprawie głosowało 14 radnych, w tym 13 z PiS i jeden z klubu Tarnowianie. 8 było przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu. Decyzja ta otwiera drogę do przeprowadzenia referendum ws. odwołania prezydenta. Teraz od radnych zależy, czy będą oni głosować za jego zorganizowaniem.

Zdaniem Romana Ciepieli decyzja radnych jest niesprawiedliwa, absurdalna i podjęta w poczuciu więzi partyjnej. Szef samorządu uważa, że będzie ona powodować destabilizację miasta. – To szkodliwa dla miasta decyzja, zły sygnał dla ludzi, że w Tarnowie źle się dzieje oraz straszak dla inwestorów, którzy być może teraz zastanawiają się, czy ulokować tu swoje pieniądze. Od 27 lat jestem samorządowcem, ale takiego upartyjnienia jeszcze nie było. W moim odczuciu zachowanie radnych to żółta kartka dla tych, którzy chcą braku równowagi dla miasta. Pierwszy krok w tym kierunku właśnie uczynili – przekonuje.

budynek

Radni z PiS-u w uzasadnieniu mówili niezrealizowanych obietnicach, między innymi sali gimnastycznej w I LO czy o futurystycznych wizjach jego pełnomocników i doradców. A mowa o inteligentnych specjalizacjach, zatrudnianiu dodatkowych pracowników wyższego szczebla, którzy kosztowali w 2015 roku ok. pół miliona zł. Opozycja wytyka też małą dbałość o zagospodarowanie Inkubatora Przedsiębiorczości czy rozrzutność, np. w niezagospodarowaniu pustostanów a także zwiększenie zadłużenia miasta i niewykorzystanie w pełni zaplanowanego deficytu.

Jak mówi Piotr Sak, to żółta kartka dla prezydenta. – Nie zgadzamy się ze sposobem zarządzania przez niego miastem, to prezydent odpowiada za jego ogólną sytuację i kondycję. Nie zgadzamy się z rysowaniem przez niego wizji, że Tarnów jest miastem rozkwitu. To jest nasza żółta kartka dla prezydenta, żeby przekazać mu, że nie godzimy się ze sposobem sprawowania przez niego funkcji, bo nie do końca wsłuchuje się w głos radnych. To jest nasz sygnał, żeby dokonał autorefleksji, zmitygował się, żeby próbować skierować miasto na właściwe tory. Jest to ocena działań prezydenta i nie wpływa to – moim zdaniem – na bieżące życie mieszkańców – dodaje.

auschwitz tarnow (16)

Jak informowaliśmy, Regionalna Izba Obrachunkowa wydała pozytywną opinię dla wykonania budżetu za rok ubiegły. Teraz może ona jeszcze uchylić uchwałę Rady Miejskiej, jeśli, podczas procedowania, doszłoby do jakichś uchybień.

Roman Ciepiela będzie gościem poniedziałkowej (4 lipca) audycji RDN Małopolska Słowo za słowo, po godzinie 8.00. 

Posłuchaj Romana Ciepieli:

Posłuchaj Piotra Saka: