Gorlice: Mural upamiętni zapalenie lampy naftowej

 

Powstanie on na ścianie jednego z bloków przy ul Węgierskiej. Grafika ma upamiętnić zapalenie w tym miejscu pierwszej na świecie, ulicznej lampy naftowej. Mural będzie widoczny od strony ulicy Kościuszki i od ulicy Węgierskiej i będzie znacznie większy od poprzedniej grafiki. Mieszkańcy są przekonani, że miejsce zasługuje na upamiętnienie i pozytywnie reagują na informację o planowanych w centrum malowidłach. 

– To jedno z ciekawszych miejsc w Gorlicach. Mural będzie pamiątką tego wydarzenia, taką fajną promocją miasta – przekonują. Niektórzy żałują że poprzednie graffiti zostało zakryte styropianem podczas remontu bloku. – Budynek wymagał remontu, nie mieliśmy na to wpływu, graffiti było tu znakiem rozpoznawczym, kierowcy z daleka, z ulicy, go widzieli. Cieszymy się, że znów będzie – dodają.

mural2

Przed remontem budynku na bloku znajdowała się inna grafika upamiętniająca ważne dla historii Gorlic wydarzenie. Podczas tegorocznego remontu została jednak zasłonięta styropianem. Poprzednia grafika stworzona została 10 lat temu przez Zdzisława Tohla i grupę studentów z Krakowa. Nowy mural zaprojektował Krystian Dziewanowski, który przedstawił najatrakcyjniejszą ofertę. Autor jest znany w Gorlicach. Jego dzieła można było już podziwiać w Pawilonie Historii Miasta Gorlice.

Posłuchaj mieszkańców: