Tarnów: Znany przedsiębiorca oszukiwał niepełnosprawnych

 

4,5 roku ma spędzić w więzieniu znany tarnowski przedsiębiorca, który dorabiał się na osobach niepełnosprawnych z Tarnowa i z powiatu. Przez prawie 4 lata wyłudził z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych milion złotych na dofinansowanie do wypłat dla pracowników a także fikcyjnych pracowników. 39-letni Dobiesław N. fałszował sprytnie dokumenty licząc, że Fundusz się nie połapie.

– Wyłudził nienależne dofinansowanie do wynagrodzenia pracowników niepełnosprawnych, oprócz tego naruszał prawa pracownicze. W ponad 150 przypadkach doprowadzał fundusz – od 2011 do 2015 roku – do wypłat nienależnych świadczeń. W 54 przypadkach dochodziło też do nieodprowadzania składek na ubezpieczenie społeczne, czy też w ogóle do nie płacenia pensji zatrudnionym – mówi sędzia Tomasz Kozioł, rzecznik Sądu Okręgowego w Tarnowie.

sad

Dobiesław N. ma też częściowo naprawić szkodę zwracając do PFRON-u ponad 300 tys. zł. Wyrok nie jest prawomocny. Dodajmy, iż dwóch wspólników przedsiębiorcy, który był organizatorem całego procederu, poddało się wcześniej dobrowolnie karze.

Posłuchaj Tomasza Kozioła: