Diecezja: Pielgrzymi – Małopolska jest piękna

 

Dziś dzień turystyczny podczas Dni w Diecezji. Pielgrzymi goszczący w diecezji tarnowskiej zwiedzają jej najpiękniejsze zakątki, Kościoły, muzea, wyjątkowe miejsca takie jak malowana wieś w Zalipiu, są też na spływie przełomem Dunajca. W samym Tarnowie, na ulicach też jest międzynarodowo.

Pielgrzymi z Konga, którzy już uczestniczyli w spływie mówią, że też chcieliby mieć taką atrakcje u siebie. – To było ekscytujące, móc płynąć tratwą po rzece, widziałam góry i Dunajec. To było coś ważnego dla mnie, ponieważ mamy wiele rzek w Kongo, ale nie możemy ich tak wykorzystywać. To dobry przykład dla naszej turystyki. Musimy zrobić u siebie to samo co tutaj – mówi Gertruda z Republiki Konga.

ŚDM5

Tymczasem pielgrzymi z Norwegii, Ukrainy, Konga oraz z Korei Południowej odwiedzili Zalipie – malowaną wieś na Powiślu Dąbrowskim. Słynie ona z tego, że w kolorowe kwiaty maluje się domy, sprzęty domowe, budynki gospodarcze, ule czy nawet psie budy. Co na to goście ze świata? – Jestem zdziwiony, dla mnie to coś nowego. Nie malujemy tak na Ukrainie. To jest piękne, podziwiam tę tradycję. Wspaniale to wygląda – dodaje Włodzimierz z Ukrainy.

ŚDM2

W samym Tarnowie przewodnicy mają sporo pracy, oprowadzają grupy m.in. po Starówce i Kościołach. W mieście rozpoczyna się także jarmark. Do 24 lipca przy ulicy Wałowej będą Kramy Jakubowe wzorowane na Jarmarku Galicyjskim. Nazwę wybrano nieprzypadkowo – nawiązuje ona do szlaku św. Jakuba, który przebiega przez Tarnów. Podczas czterech dni, mieszkańcy i turyści będą mogli poznać przedstawicieli ginących zawodów, zobaczyć wyroby rękodzieła, skosztować regionalnych potraw.

ŚDM4

Na jednym ze stoisk, chętni będą mogli własnoręcznie wykonać tarninowe korale, a następnie zabrać je do domu. Przy Wałowej będzie okazja, by wziąć udział w warsztatach i konkursach. Przygotowana będzie też strefa zabaw i gier, skierowana w szczególności dla młodzieży odwiedzającej miasto.

Już dziś, wszyscy chętni mogą uczestniczyć w spektaklu „Credo”, który odbędzie się na Kapłanówce. Przedstawienia organizowane przez Wspólnotę Cenacolo będą grane 21 i 22 lipca o godz. 20.30.

ŚDM3

W piątkowe popołudnie między godz. 16.00 a 21.00 przy Kościele bł. Karoliny zaprezentują się wszystkie grupy pielgrzymów, które będą gościły w Tarnowie. Zwieńczeniem tej części będzie występ zespołu folklorystycznego oraz koncert grupy Siewcy Lednicy.

Festiwal Młodych będzie także w piątek w Zawadzie koło Tarnowa, obok kościoła, a zacznie się o 15.00. Będziemy  tam naszym wozem, gdzie od 13.00 będziemy nadawać program na żywo. Wcześniej, bo od 10.00 naszym wozem transmisyjnym zatrzymamy się w Nowym Sączu.

Diecezja tarnowska ma gościć ok. pięciu i pół tysiąca pielgrzymów z całego świata, m.in. z Francji, Włoch, z Ukrainy, Norwegii, Wielkiej Brytanii, USA, Peru i Boliwii, Czadu, Chile, Niemiec i Madagaskaru. Większość już dojechała. Najważniejszym wydarzeniem Dni w Diecezji będzie Dzień Wspólnoty, który odbędzie się 23 lipca w Starym Sączu przy Ołtarzu Papieskim.