Stary Sącz: Wszyscy uczestnicy Tygodnia Misyjnego przy Papieskim Ołtarzu

Kilkanaście tysięcy młodych ludzi modliło się przy Papieskim Ołtarzu w Starym Sączu i odnowiło  przyrzeczenia chrzcielne. Dzień Wspólnoty zgromadził gości z całego świata i młodych diecezji tarnowskiej. Była modlitwa w kilku językach, powiewały flagi ŚDM i krajów, z których przybyli pielgrzymi.

Mszy św. przewodniczył biskup tarnowski Andrzej Jeż a koncelebrowało ją 17  biskupów i prawie pół tysiąca duchownych z całego świata.  Liturgiczna Służba Ołtarza także była międzynarodowa. Na początku młodzi wnieśli krzyż i ikonę Matki Bożej – znaki ŚDM. Ordynariusz diecezji tarnowskiej pozdrowił pielgrzymów w kilku językach. Powitał ich w miejscu, w którym 17 lat temu,  św. Jan Paweł II odprawił Mszę św.

– Wspominając nasz chrzest pragniemy osobiście odnowić  wiarę, aby z coraz większą odwagą i radością świadczyć o Chrystusie w naszej codzienności – dodał. W Starym Sączu modlili się młodzi m.in. z Norwegii, Wielkiej Brytanii, USA, Niemiec, Austrii, Czech, Peru, Boliwii, Republiki Środkowoafrykańskiej, Konga, Czadu, Chile, Sudanu, Rwandy, Madagaskaru i Korei Południowej. Niektórzy przyszli do Starego Sącza na piechotę. – Ponieważ Bóg jest ze wszystkimi ludźmi na świecie, jesteśmy zobowiązani aby pokazywać, że Bóg istnieje. Jesteśmy szczęśliwi, że jesteśmy w miejscu, gdzie był św. Jan Paweł II – mówili pielgrzymi z Włoch i Francji.

s1

W homilii, bp Andrzej Jeż przypomniał, że świat chrześcijański liczy obecnie ok. 2 miliardy 400 milionów wyznawców, w tym 1 miliard 200 milionów katolików. – Jesteśmy braćmi  i siostrami w wierze, a każda świątynia, niezależnie w jakiej części świata się znajduje, jest domem tego samego Boga, naszego wspólnego Ojca. Tam zawsze możemy powiedzieć, iż jesteśmy u siebie – dodał.

Zdaniem biskupa, Światowe Dni Młodzieży ujawniają obraz Kościoła, jako jednej rodziny ludzi, których łączy ten sam chrzest, ta sama wiara i ta sama miłość do Chrystusa i Jego Kościoła. Bp Jeż dodał w homilii, że Światowe Dni Młodzieży są wielkim świętem wiary ludzi młodych, ludzi przeżywających radość z faktu przyjętego chrztu i swojej przynależności do Chrystusowego Kościoła.  – Jest to niezwykle budujące świadectwo żywego i nieustannie odnawiającego się Kościoła. Wspólnota Kościoła potrzebuje waszej żywej wiary, entuzjazmu, twórczej miłości i dynamizmu nadziei. Obecność młodego pokolenia chrześcijan odnawia Kościół, odmładza go i daje mu nową siłę – mówił.

Biskup prosił młodych, by radość wiary ukazywali całemu światu. – Przekazujcie ją waszym rówieśnikom! Bądźcie zwiastunami ustawicznego przechodzenia ku temu co dobre, co piękne i trwałe, ku pełni życia w Jezusie Chrystusie Zmartwychwstałym! – powiedział bp Jeż. Po homilii młodzi odnowili przyrzeczenia chrzcielne. Uroczystości były transmitowane przez Radio RDN. Do wieczora w Starym Sączu potrwa Festiwal Młodych.

Foto Grzegorz Golec.

Oprac. Ewa Biedroń, Jakub Węgrzyn.

Posłuchaj uczestników pieszej pielgrzymki:

Posłuchaj bp. Jeża o chrzcie św.