Kraków/Prokocim: Zmiany w szpitalu, chore dzieci czekają na papieża

 

Pacjenci Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie – Prokocimiu czekają na papieża i mają dla niego wyjątkowy prezent. Ponad dwieście prac plastycznych i listów znalazło się w specjalnej księdze, którą dostanie papież Franciszek. Już w piątek Ojciec Święty odwiedzi szpital, spotka się z personelem a przede wszystkim z małymi pacjentami. Dziś nie pracują poradnie szpitalne, przełożono też planowe przyjęcia.

SAM_2838

– Narysowałem serduszko i krzyż oraz napisałem, że kocham Ojca Świętego Franciszka. Czekam na papieża i nie mogę się doczekać. On uszczęśliwia dzieci. Chciałbym, żeby mnie przytulił – dodaje Jaś. Dzieci dostały już obrazki ze zdjęciem papieża Franciszka i z modlitwą za Światowe Dni Młodzieży. Zuzia bardzo chciała jechać na Światowe Dni Młodzieży, ale miała wypadek i trafiła do szpitala. Pracę pomogła jej narysować siostra Bożena Leszczyńska. – To postać Chrystusa Miłosiernego. Chciałabym, że papież dodał nam otuchy. Dzieciom to wystarczy – dodaje. Mikołaj ma już papieską chorągiewkę. – Będę machał, może papież mnie zobaczy. Chciałbym mu podziękować, że wybrał Kraków i nasz szpital – powiedział chłopiec. Prac plastycznych i poetyckich przybywa, więc powstaje kolejny tom księgi, który zostanie wysłany do Watykanu. – Dzieci rysują serca, papieża Franciszka, który jest uśmiechnięty, bo w naszym szpitalu potrzeba uśmiechu. Czasami maluchy wklejają swoje zdjęcia – dodaje siostra Bożena Leszczyńska.

SAM_2824

W szpitalnej kaplicy stoi już fotel i papieski klęcznik. Papież Franciszek dostanie też kopię obrazu Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Taki wizerunek znajduje się w kaplicy, gdzie trwa wieczysta adoracja. – Od 1999 roku mamy 180 tys. próśb i podziękowań. Zapisujemy kolejne tomy. Przed obrazem modlą się rodzice, dzieci a także lekarze przed operacjami i nasi pracownicy – mówi kapelan ks. Lucjan Szczepaniak.

W kaplicy bardzo często modli się Małgorzata Matyka. Jej syn ma trzy miesiące i przez cały ten czas jest szpitalu, bo ma poważną wadę serca. – Miałam propozycje aborcji, ale nawet przez chwilę nie myślałam o takim rozwiązaniu. Walczymy o życie syna. Chciałabym, żeby papież pobłogosławił nasze dzieci i żeby dał nam duchową siłę – mówi matka.

SAM_2816

Dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego dr hab. Maciej Kowalczyk powita w piątek papieża Franciszka razem z premier Beatą Szydło. W holu będzie czekała grupa dzieci, a ciężko chorych małych pacjentów papież odwiedzi na jednym z oddziałów. Później przejdzie do kaplicy, gdzie będzie się modlił w ciszy. W kaplicy zgromadzi się też grupa lekarzy i pielęgniarek. – To będzie ważny dzień dla szpitala, bo odwiedzi go papież, który ogromną rolę i wagę przywiązuje do ludzi cierpiących – dodaje dyrektor szpitala. – Chcę powiedzieć papieżowi, że bardzo się cieszymy i wiemy, że jego modlitwa obejmie wszystkie dzieci i pracowników naszego szpitala, ale i ze wszystkich szpitali dziecięcych w Polsce, które są ostatnią szansą dla najciężej chorych – uzupełnia.

SAM_2828

W piątek nie będą czynne szpitalne poradnie. Przełożono też planowe przyjęcia. Ponadto otwarte będzie tylko jedno wejście do placówki. Natomiast Szpitalny Oddział Ratunkowy będzie pracował normalnie. Dodajmy, że w szpitalu pracuje ok. 2 tys. osób. Placówka medyczna ma ok. 500 łóżek. Rocznie ok. 40 tys. dzieci jest hospitalizowanych, a z poradni korzysta ok. 200 tys. dzieci z całej Polski.