Pielgrzymi oczekują na papieża w Brzegach

Setki tysięcy pielgrzymów wezmą dziś udział we wspólnym czuwaniu z papieżem Franciszkiem w Campusie Misericordiae w Brzegach. Jego główną ideą będzie „Droga do Jezusa”. To przygotowanie do niedzielnej Mszy Posłania.

Ojciec Święty przybędzie do Brzegów około 19:00. Czas oczekiwania na papieża pielgrzymi spędzają na modlitwie i poznawaniu świadectw różnych ludzi, którzy opowiadają, jak wyglądała ich droga do Jezusa. Jedni realizują ją przez pomoc drugiemu człowiekowi, inni przez przebaczenie. Jak mówi RDN arcybiskup Tomash Peta z Archidiecezji w Astanie w Kazachstanie, nie ma innej drogi do Chrystusa, jak ta prowadząca przez drugiego człowieka. To mają nam uzmysłowić Światowe Dni Młodzieży.

O 19:00 na Campus Misericordiae ma przyjechać Ojciec Święty. Papież Franciszek najpierw w towarzystwie młodych reprezentantów wszystkich kontynentów przejdzie przez Bramę Miłosierdzia,  która ma symbolizować Chrystusa Miłosiernego.

20160730_165450

Później rozpocznie się właściwa część czuwania. Jego treść ma nawiązywać do modlitwy ŚDM Kraków 2016:

„Boże, Ojcze miłosierny,
który objawiłeś swoją miłość w Twoim Synu Jezusie Chrystusie,
i wylałeś ją na nas w Duchu Świętym, Pocieszycielu,
Tobie zawierzamy dziś losy świata i każdego człowieka”.
Zawierzamy Ci szczególnie
ludzi młodych ze wszystkich narodów, ludów i języków.
Prowadź ich bezpiecznie po zawiłych ścieżkach
współczesnego świata
i daj im łaskę owocnego przeżycia
Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

Ojcze niebieski,
uczyń nas świadkami Twego miłosierdzia.
Naucz nieść wiarę wątpiącym,
nadzieję zrezygnowanym,
miłość oziębłym,
przebaczenie winnym i radość smutnym.
Niech iskra miłosiernej miłości,
którą w nas zapaliłeś,
stanie się ogniem przemieniającym ludzkie serca
i odnawiającym oblicze ziemi.

Maryjo, Matko Miłosierdzia, módl się za nami.
Święty Janie Pawle II, módl się za nami.
Święta siostro Faustyno, módl się za nami.

Większość pielgrzymów przybyła do Brzegów pieszo z Krakowa. Pierwsi byli tu już rano. Wielu wybudowało w swoich sektorach prowizoryczne namioty, by osłonić się przed słońcem. Temperatury sięgają tu ponad 30 stopni Celsjusza. Przyda się wszystko – gałęzie zebrane po drodze, kijki do nordic walkingu czy peleryny przeciwdeszczowe. Wszystko, by schronić się przed upałem. Lepsze to niż deszcz. Choć, jak mówią w rozmowie z RDN, żadne warunki pogodowe nie są złe, by spotkać się tutaj z papieżem na wspólnej modlitwie, która tak, jak całe Światowe Dni Młodzieży, będzie się koncentrować wokół Miłosierdzia.

Czuwanie potrwa około dwóch godzin. Po nim rozpocznie się ekumeniczny koncert uwielbienia CREDO in Misericordiam Dei. Chrześcijanie różnych wspólnot będą się modlić w Brzegach o jedność Kościoła.