Dąbrowa Tarnowska: Potrzebni wolontariusze

 

Mowa o ochotnikach, którzy mogliby nieodpłatnie pracować w Zakładzie Opiekuńczo – Leczniczym prowadzonym przez Centrum Zdrowia Tuchów. Chodzi o pomoc osobom chorym, głównie starszym, przebywającym na tym oddziale. – Szukamy chętnych do towarzyszenia przy łóżkach pacjentów, rozmów z nimi, samej obecności, której tak bardzo potrzebują – powiedział w porannym programie RDN Małopolska Słowo za słowo, koordynator placówki, Piotr Dynak.

– To głównie osoby starsze, choć nie tylko, są też młodsi, mieszkańcy regionu, choć otwarci jesteśmy na ludzi z całej Polski. Mamy bardzo chorych podopiecznych – po udarach, wylewach, osoby odreanimowane na innych oddziałach szpitalnych, nierzadko w stanach wegetatywnych – dodaje.

Na dąbrowskiej placówce, przejętej przed kilkunastoma miesiącami przez Centrum Zdrowia Tuchów, jest blisko 50 miejsc dla chorych. Przebywają tam pacjenci, którzy nie kwalifikują się do leczenia ambulatoryjnego, ale potrzebują medycznego nadzoru. Ich pobyt finansuje Narodowy Fundusz Zdrowia. Są też usługi komercyjne. Dodajmy, że przejęte przez Centrum oddziały, przeszły gruntowną modernizację. Specjalizują się przede wszystkim w opiece senioralnej oraz w położnictwie.

Posłuchaj Piotra Dynaka: