Tarnów: Rodzice i politycy o Karcie Dużej Rodziny

Ponad 150 tysięcy osób w Małopolsce korzysta z Karty Dużej Rodziny. To daje drugie miejsce w kraju pod względem liczby wydanych kart – na pierwszym jest Mazowsze. Przedstawiciele Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, samorządu, dużych rodzin oraz firm i instytucji rozmawiali w Tarnowie o tym, czy Karta Dużej Rodziny zdaje egzamin w praktyce.

Rodziny, które posiadają kartę mniej zapłacą na przykład za podróż Kolejami Małopolskimi. Mogą liczyć też na zniżki w teatrach, kinach, podczas zakupów w supermarketach, a od niedawna także na niektórych stacjach benzynowych. Rodzice mówią, że Karta najbardziej przydaje się jednak podczas zakupów w sklepach spożywczych, a ostatnio do skompletowania wyprawki szkolnej, bo to najbardziej obciąża domowy budżet.

Przy czwórce dzieci zakup podręczników, zeszytów i wszystkich przyborów szkolnych to nie lada wydatek. Dzięki karcie w niektórych księgarniach płacimy taniej. W wakacje dzieci często też mogły korzystać z basenów, bo kosztowało to marne grosze – mówią rodzice korzystający z Karty Dużej Rodziny. DSC06382

W programie ministerialnym uczestniczy już ponad 900 firm i instytucji. Ze zniżek można skorzystać w prawie 8 tys. miejsc w całej Polsce. Rodzice wciąż jednak czekają na kolejne, z których mogliby korzystać częściej. Jeżeli chodzi o wyjścia do teatru czy kina, to są bardzo sporadyczne wydatki. Choć i to jest ważne. Przydałyby się zniżki do sklepów z ubraniami dziecięcymi, butami, czy w miejscach, gdzie można na jakiś czas zostawić dziecko pod opieką wykwalifikowanej osoby – mówią mamy kilkorga dzieci.

Z miesiąca na miesiąc przybywa partnerów, którzy chcą przyjmować Karty Dużej Rodziny – mówi Władysław Kosiniak-Kamysz, minister Pracy i Polityki Społecznej. Zwracamy dużą uwagę na to, by były to konkretne, opłacalne dla rodzin oferty, a nie tylko małe rabaty, których te rodziny nie odczują. Znacznym udogodnieniem będą zniżki na stacjach paliw. Jesteśmy już po rozmowach z dwiema firmami, które będą respektować Kartę Dużej Rodziny. Rozmawiamy też z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad o wprowadzeniu zniżek dla rodzin wielodzietnych na płatnych autostradach – dodaje.

Tarnowskie rodziny wielodzietne najbardziej chwalą sobie zniżki w komunikacji miejskiej.To możliwe dzięki wprowadzeniu systemu kart przez samorząd. W Tarnowie kartę ma już 550 rodzin, które mogą liczyć na tańsze bilety autobusowe, wejścia na basen czy do bilety do teatru.

Rodziny z mniejszych miejscowości nie mają już tak łatwego dostępu do kin, teatrów, czy innych instytucji kultury. Rzadziej robią też zakupy w hipermarketach. Dlatego karty zaczynają wprowadzać też mniejsze gminy. Wkrótce podobny system ulg dla rodzin wielodzietnych ma działać w gminie Wojnicz. Chcemy by mieszkańcy mogli liczyć na zniżki u swojego fryzjera czy w sklepach w mniejszych miejscowościach – mówi Urszula Ropa, wiceburmistrz Wojnicza.

Rodziny 3+, które chciałyby otrzymać ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny mogą złożyć wniosek w swoim urzędzie gminy lub gminnym ośrodku pomocy społecznej. Niebawem będzie to można zrobić również przez Internet. Dzięki systemowi informatycznemu podejrzymy status wniosku i dowiemy się, kiedy otrzymamy kartę.

Posłuchaj relacji: