Tarnów: Co dalej z Centrum Obsługi Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych?

 

Tarnowski magistrat przygotowuje plan naprawczy, w którym, jak deklaruje, ma wziąć pod uwagę zarówno dobro dzieci, jak i wychowawców. Na ostateczną jego wersję jednak poczekamy jeszcze co najmniej miesiąc, ponieważ Urząd Miasta Tarnowa uzależnia ją od zmian w ustawie o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, która może zlikwidować COPOW-y.

– Kolejne procedowanie ustawy będzie prawdopodobnie we wrześniu lub w październiku – mówi Dorota Krakowska, zastępca prezydenta ds. polityki społecznej.

– Czekamy, jakie będą zapisy. Dziś wiadomo, że tylko do końca grudnia mają być COPOW-y. Nie mniej jednak, w nowelizacji ustawy widnieją zmiany, że centra pozostaną. Czekamy więc na ostateczną wersję regulacji, która będzie przyjęta przez Sejm, a później Senat i prezydenta – dodaje.

Przypomnijmy, że tarnowscy radni na początku lipca nie zgodzili się na likwidację Centrum Obsługi Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych i oddanie podległym centrum placówek organizacjom pozarządowym. Umowa obecnego dyrektora, który przejął Centrum jest ważna do końca września. Czy zostanie ogłoszony kolejny konkurs? Kto pokieruje zespołem placówek? To również jest zależne od tego czy zmiany w ustawie spowodują likwidacje COPOW-ów.

Posłuchaj Doroty Krakowskiej:

Patrycja Wolnik