Tarnów: Ruszyła integracyjna świetlica dla dzieci i młodzieży [ZDJĘCIA]

 

Blisko pięćdziesięcioro dzieci może korzystać ze specjalnego miejsca w Tarnowie. Oficjalnie otwarto Placówkę Wsparcia Dziennego w Formie Specjalistycznej. To właśnie tutaj najmłodsi znajdą spokojne miejsce do odrobienia zadań domowych, mogą też korzystać z komputerów czy po prostu zagrać w gry.

Aktualnie do placówki uczęszcza 25 dzieci, które chętnie spędzają tutaj czas. – Tutaj jest fajnie, mamy darmowe jedzenie, a jak jesteśmy grzeczni to gramy na komputerach – mówią dzieci. Placówkę prowadzi Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Diecezji Tarnowskiej. – Jest zabawa, ale na pierwszym miejscu stawiamy naukę. Nie każde dziecko skupi się w domu. Tutaj są pomieszczenia, gdzie nauczyciele mogą pomóc w odrabianiu zadań – mówi Stanisław Klimek, prezes Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Diecezji Tarnowskiej. Stowarzyszenie wygrało konkurs na prowadzenie placówki, zgłosiło się do niego jako jedyne.

Do placówki mogą uczęszczać głównie dzieci z rodzin dysfunkcyjnych, jednak prowadzący świetlicę zachęcają do zapisów także pozostałe maluchy. – Chcielibyśmy zintegrować dzieci, też po to, by najmłodsi mieli obraz zdrowo funkcjonującej rodziny – mówi Katarzyna Maziarczyk, kierownik Placówki Wsparcia Dziennego. Podczas wakacji i w ferie kilkulatkowie mogą przychodzić do świetlicy od 10.00 do 14.00. W roku szkolnym natomiast od 14.00 do 18.00.

– Poszerzamy bazę, ponieważ chcemy, aby jak najwięcej dzieci pozostawało w rodzinach i nie były odbierane. Pracujemy też z rodzinami, aby te problemy wychowawcze niwelować – tłumaczy Dorota Krakowska, zastępca prezydenta ds. polityki społecznej. Działalność placówki pokrywana jest z budżetu miasta

Placówka Wsparcia Dziennego w Formie Specjalistycznej znajduje się przy ulicy Gumniskiej 25 w Tarnowie. Jednocześnie, na parterze budynku otwarto także Klub Samopomocy Wiosna Życia. Tutaj na zajęcia mogą zapisywać się seniorzy.

Posłuchaj dzieci:

Posłuchaj Katarzyny Maziarczyk:

Posłuchaj Stanisława Klimka:

Patrycja Wolnik