Sądecczyzna: Goprowcy i woprowcy mają pieniądze na sprzęt

 

Województwo rozdało pieniądze ratownikom. Budżety goprowców i woprowców z Małopolski wzbogaciły się o 800 tysięcy złotych. Najwięcej pieniędzy trafiło do ratowników górskich z jednostki krynickiej. – 168 tysięcy to dla nas aż 1/6 budżetu – cieszy się jeden z ratowników – Łukasz Smetana. Pieniądze wydane zostaną głównie na nowy sprzęt.

– Środki te pomagają nam w zakupie sprzętu medycznego i sprzętu do ratownictwa wysokościowego. Niewielka pula zostanie wydana na doposażenie samochodów i quadów. Kupimy opony i łańcuchy – informuje. Goprowcy na terenie swojego działania inwestują też w budowę systemu radiowego i łączy internetowych. To ułatwia pracę na blisko 2000 m kwadratowych. – Często zasięg telefonów komórkowych jest bardzo kiepski. Jedyną formą łączności jest nasz wewnętrzny system. Stacje ratunkowe są połączone. Wystarczy, że ratownik połączy się z jedną, a wiadomość przekazywana jest do kolejnych – dodaje.

Marszałek przekazał pieniądze aż 12-stu grupom z województwa. Ratownicy górscy mogli liczyć na 445 tysięcy zł. Z tego: Grupa Krynicka GOPR otrzymała 168 tys. zł., tysiąc złotych mniej trafiło do Grupy Podhalańskiej GOPR. Dofinansowanie w wysokości 70 tys. zł. odebrali ratownicy Grupy Jurajskiej GOPR, a 40 tys. zł. zasiliło Grupę Beskidzką GOPR.

Grupy WOPR dostały 355 tys. zł. Gorlickie, tarnowskie, sądeckie i krakowskie Wodne Ochotnicze Pogotowia Ratunkowe otrzymały po 65 tys. zł., wsparcie w wysokości 40 tys. zł. zasili budżet Miejskiego WOPR w Oświęcimiu, a 35 tys. zł. – Miejskiego WOPR w Chrzanowie. Po 10 tys. zł. otrzymało: Wodne Pogotowie Ratunkowego oraz Fundacji Instytut Ratownictwa na Wodach Górskich i Powodziowych.

Posłuchaj Łukasza Smetany:

Maria Mółka

Źródło: UM WM