Wierzchosławice: Kto odpowiada za opóźnienia w budowie łącznika?

 

– Mieszkańcy rzeczywiście zbyt długo czekają na drogę, ale to nie nasza wina – mówi Roman Łucarz. Starosta tarnowski odpowiada w ten sposób na zarzuty zarządu województwa małopolskiego, że problem powstał właśnie przez zaniedbania powiatu. Kto jest winny i dlaczego mieszkańcy Tarnowa i Wierzchosławic wciąż nie mają porządnego dojazdu do autostrady?

Przypomnijmy, że w porannym programie radia RDN Słowo za słowo wicemarszałek Małopolski Stanisław Sorys przyznał, że po stronie starostwa leży duże zaniedbanie jeśli chodzi o remont drogi w Ostrowie i w Wierzchosławicach. – Starostwo powiatowe w Tarnowie zobowiązało się do przygotowania decyzji środowiskowej. Został złożony wniosek, ale w opracowaniu nie było raportu oddziaływania na środowisko – tłumaczył Stanisław Sorys.

Aktualnie starostwo przekazało tę inwestycję do Zarządu Dróg Wojewódzkich, ponieważ opiewała ona na kwotę aż 120 milionów złotych. – Ta kwota odpowiada jednorocznemu budżetowi powiatu tarnowskiego. Trudno, żeby Powiatowy Zarząd Dróg zajmował się tak dużą inwestycją – tłumaczy Roman Łucarz, starosta tarnowski. Przyznaje także, że w związku z przekazaniem inwestycji, również wydanie decyzji środowiskowej zostanie po stronie Zarządu Dróg Wojewódzkich. – To była obopólna zgoda i podpisane porozumienie – dodaje starosta.

Stanisław Sorys natomiast dodaje, że realizacja łącznika przedłużyła się także przez ciągłe zmiany planu przeprowadzenia drogi. Starosta tarnowski podkreśla jednak, że wynikało to z trudnej sytuacji miasta Tarnowa. – Miasto nie mogło się zdecydować jaki będzie przebieg łącznika od ulicy Chemicznej do ronda przy ulicy Czystej. Był również problem z wycinką drzew. Pojawiły się różne koncepcje, niestety Tarnów zwlekał i te opóźnienia były duże. Działo się to w poprzedniej kadencji, wtedy miasto miało też inne problemy – dodaje Roman Łucarz. Starosta przyznaje też, że opóźnienia związane z brakiem ostatecznego projektu mogły sięgać nawet roku.

Relacja Patrycji Wolnik:

Patrycja Wolnik