Zielenice/Racławice: Pielgrzymi modlili się za Ojczyznę

 

Rozśpiewani i w biało-czerwonych barwach – tak uczestnicy 34.Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę pokazali swój patriotyzm. W czwartym dniu drogi do Częstochowy, kilka tysięcy wiernych uczestniczyło w Eucharystii w Sanktuarium Matki Bożej Zielenickiej oraz w Racławicach pod pomnikiem Bartosza Głowackiego.

W czasie Mszy Świętych homilię wygłosił bp Jan Piotrowski. Ordynariusz diecezji kieleckiej przypomniał o pięknej i mocno związanej z chrześcijaństwem historii Polski. – Nasz kraj potrzebuje osób mądrych, uczciwych i dobrych. Życzyłbym, żeby wszyscy kochali Polskę i swoją obecnością dali dowody, że mogą jej służyć – dodaje bp Jan Piotrowski.

Duch patriotyzmu udzielił się pielgrzymom, zwłaszcza tym przybyłym z emigracji. – Jedenaście lat przebywałem poza krajem. Mogę powiedzieć, że zawsze się tęskni w obcym miejscu za Polską. Choćby nawet znało się obcy język, to cały ten czas czułem się nieswojo zagranicą – mówi Piotr z grupy 18.

GOL_0062

Przed rozpoczęciem Mszy świętych, pielgrzymi wysłuchali Nabożeństw za Ojczyznę. Dla części A w Racławicach montaż słowno-muzyczny przygotowała grupa 7 – Św. Józefa, zaś w Zielenicach wierni wysłuchali programu przygotowanego przez grupę 20 – Św. Kazimierza.

Pielgrzymi z diecezji tarnowskiej sobotnią noc spędzą w okolicach Charsznicy i Miechowa co oznacza, że znaleźli się na półmetku tego ponad 200 kilometrowego marszu na Jasną Górę.

Posłuchaj relacji Jakuba Węgrzyna