PPT: Pielgrzymi dotarli na Jasną Górę

 

Prawie 8,5 tysiąca pielgrzymów wzięło udział w 34. Pieszej Pielgrzymce Tarnowskiej na Jasną Górę. Najstarszy jest 84-letni pątnik z grupy 11, najmłodszy ma zaledwie 9 miesięcy. Chłopiec jest w grupie 9. Na Jasną Górę pielgrzymowało prawie 133 księży, 9 neoprezbiterów, 16 diakonów, 82 kleryków oraz 28 sióstr zakonnych.

W PPT szli również Włosi, Niemcy, Hiszpanie, Holendrzy, Anglicy oraz Chorwaci i Słowacy. Byli ponadto pielgrzymi z Meksyku i Stanów Zjednoczonych. Na Jasną Górę wędrowali również pątnicy spoza diecezji tarnowskiej, m.in. z Warszawy czy z Sopotu. Tarnowscy pielgrzymi z radością i śpiewem pokonywali ostatnie odcinki drogi. Pomimo trudu pielgrzymkowego, zmęczenia nie było widać. – Jestem bardzo szczęśliwy, ale nie zmęczony. Cieszymy się, że doszliśmy na miejsce. To jest najważniejsze, co wyniosłam z tej pielgrzymki. Poznałam wiele osób i zaprzyjaźniłam się z nimi, będzie mi ich brakować – mówią pielgrzymi kończący swoją wędrówkę.

GOL_2315

Specjalne stroje, układy choreograficzne, dużo śpiewu i tańca. Tak wyglądało pierwsze spotkanie z Matką Bożą. Grupa 24 weszła na Jasną Górę w koszulkach biało czerwonych z wizerunkiem Jezusa Miłosiernego. Grupa 19 przebrała się w stroje góralskie i weszła z pieśnią O Maryjo nasza Pani.

– To wyjątkowe pielgrzymkowe widowisko – mówią oglądający i słuchający pielgrzymów wchodzących na wały jasnogórskie. W tej grupie są osoby, które przez lata pielgrzymowały na Jasną Górę. Teraz przyjechały, aby chociaż przez jeden dzień poczuć na nowo atmosferę tych rekolekcji w drodze. Do Częstochowy dotarli w tym roku już z całymi rodzinami. – Brakuje nam pielgrzymki ale dzięki radiu RDN wiemy, co dzieje się na pielgrzymce każdego dnia – mówią.

GOL_2238

Julian Brzeźniak, najstarszy pielgrzym, nie wyobraża sobie roku, w którym nie szedłby do Częstochowy, bo tak jest już od 25 lat. – Poszedłem na pierwszą pielgrzymkę podziękować za wszystko i tak już zostało. To tzw. bakcyl pielgrzymkowy – relacjonuje z uśmiechem.

– Pielgrzymka to święto młodych, które zostało przedłużone – mówi ks. Roman Majoch, rzecznik prasowy 34. PPT na Jasną Górę. – Pielgrzymka jest dziękczynieniem za ŚDM. Młodzi chcieli wyrazić swoją wiarę. Swoją młodość chcieli powierzyć Matce Bożej i Jezusowi miłosiernemu i to się udało – dodaje.

Pielgrzymkę zakończyła Msza św. pod przewodnictwem biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża. – Bądźcie w dzisiejszym świecie zaczynem dobrej przemiany, świadkami Chrystusa, ludźmi o pięknym człowieczeństwie– mówił biskup do uczestników 34. Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej na Jasną Górę.

Biskup Tarnowski podkreślił w homilii, że najtrudniejsze jest nasze chrześcijaństwo przeżywane na co dzień, kiedy nie dzieje się nic wyjątkowego i nie ma uroczystej atmosfery wielkich wydarzeń religijnych, ani też nie udziela nam się entuzjazm wiary innych.

– Niekiedy największy problem w nas dotyczy nie tego: jak żyć Ewangelią, lecz tego, aby się na takie życie zdecydować – dodał.

Bp Jeż podziękował pielgrzymom za świadectwo wiary głoszonej światu podczas dziewięciu dni pielgrzymowania. – Uczyniliście waszą wiarę widzialną i słyszalną. Takiego świadectwa wiary nieustannie potrzeba Kościołowi, który ma twarz każdego i każdej z was. Wasze życie, w którym można rozpoznać światło Chrystusowej Ewangelii są istotnym narzędziem ewangelizacji – dodał biskup.

Ordynariusz diecezji prosił pielgrzymów, by w domu Jasnogórskiej Matki napełnili serca Bożą mocą i wracali do domów, parafii, miejsc nauki i pracy z nowym zapałem. – Pamiętajcie, że istnieje tylko jedna droga, którą musi przejść każdy człowiek – Jezus Chrystus, jedyny Odkupiciel człowieka!- powiedział bp Jeż.

 

Posłuchaj pielgrzymów:

Posłuchaj najstarszego uczestnika:

Posłuchaj ks. Romana Majocha:

Oprac. : Małgorzata Miczek – Zabawa na podstawie relacji reporterów RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz pracujących w ekipie pielgrzymkowej: ks. Macieja Góraka, Sylwii Szczepaniak, Grzegorza Golca, Jakuba Węgrzyna i Tomasza Bryndala 

Ewa Biedroń