Tarnów: Marne szanse na rozbudowę centrum handlowego

 

Tarnów handlową stolicą regionu? To założenie przedstawicieli centrum handlowego Gemini Park Tarnów. Ku niemu ma prowadzić rozbudowa centrum, która jednak została zablokowana przez Radę Miejską. Zmiany w planie zagospodarowania nie pozwalają na planowaną przebudowę. 

Jak informowaliśmy, powodem zablokowania był między innymi protest kilkuset przedsiębiorców, którzy obawiają się o firmy z centrum miasta. Jak twierdzą, rozbudowa Gemini odbierze im klientów (czytaj tutaj). Jak jednak przekonuje Zbigniew Nowak, dyrektor Centrum handlowego Gemini Park Tarnów, sklepy w centrum Tarnowa zatrzymały się w czasie, a to nie wpłynie na rozwój miasta. – Czy te sklepy, które funkcjonują w dużej mierze w formule lat 90′, są w stanie przyciągnąć klientów? Zdecydowanie odpowiem, że nie. Takie postępowanie zachowawcze, że chcemy tylko zablokować jakikolwiek rozwój, zabiera szansę Tarnowa na bycie stolicą handlową. Miasto nie będzie miało niczego do zaoferowania, żeby przyciągnąć klientów z odległości trzydziestu kilometrów – oni pojadą do Krakowa, albo Rzeszowa – dodaje. Dyrektor Gemini twierdzi także, że centrum pełni również role edukacyjną i kulturalną. Wspomina między innymi niedawna wystawę pająków i zwierząt egzotycznych, czy koncerty na parkingu centrum.

gemini (1)

Rada Miasta zobowiązała prezydenta do zmian w planie zagospodarowania między innymi terenu, gdzie znajduje się Gemini Park Tarnów. Zmiany nie pozwalają na planowaną rozbudowę. Aktualnie trwają konsultacje społeczne do wyłożonych części planu. Jeżeli nie będzie uwag, rozbudowa Gemini jest raczej mało możliwa. Aktualny plan można zobaczyć w Referacie Planowania i Zagospodarowania Przestrzennego przy ulicy Nowej w Tarnowie. Tam też można zgłaszać uwagi.

Jednym z argumentów wobec rozbudowy był sprzeciw mieszkańców osiedla Legionów. Zapytani przez nas mieszkańcy w większości jednak nie sprzeciwiają się temu planowi. – Mam przede wszystkim blisko wszędzie. Centrum przyciąga dużo ludzi. Jesteśmy za wszelkiego rodzaju rozbudową, bo to jest nam wszystkim potrzebne – mówią mieszkańcy. Pojawiają się także nieliczne głosy sprzeciwu. – Zaraz podejdą nam pod samo okno. Stawiają też samochody na naszych parkingach, a co będzie później? – mówi mieszkaniec Legionów.

gemini (2)

Gemini Park Tarnów chce jednak przekonać mieszkańców regionu do tego, ze rozbudowa pozytywnie wpłynie na tutejszy rynek i zadowolenie z zakupów. Przygotowano nawet specjalny spot promujący rozbudowę oraz specjalną stronę internetową. A co na to sami klienci centrum handlowego? Podczas zakupów mogą spotkać hostessy, które zbierają podpisy pod ankietą popierającą rozbudowę. Większość takiej rozbudowy chce, albo jest im to obojętne.

Gemini chce rozbudować centrum handlowe w Tarnowie z około 40 tysięcy metrów kwadratowych do 70 tysięcy. Ma tam powstać kilkadziesiąt nowych sklepów i multipleks kinowy.

Posłuchaj mieszkańców osiedla Legionów:

Posłuchaj klientów centrum handlowego:

Posłuchaj Zbigniewa Nowaka:

Patrycja Wolnik