Region: Czy oddzielenie Tarnowa od Forum Ekonomicznego w Krynicy było dobrym pomysłem?

 

Władze Tarnowa zdecydowały o zorganizowaniu od tego roku samodzielnej, gospodarczej imprezy pod nazwą Forum Inwestycyjne. Wydarzenie odbyło się w czerwcu. W dniu rozpoczęcia Forum Ekonomicznego w Krynicy, do której od rana zjeżdżają goście z całego świata, powstaje pytanie na ile Tarnów zyskał na odłączeniu się od polskiego Davos.

Mieszkańcy miasta raczej krytycznie podchodzą do decyzji tarnowskiego samorządu. Ich zdaniem, gdy forum było prologiem do Krynicy, większa liczba mediów mówiła o mieście. – Region gospodarczo wymaga wspólnego działania, aby podźwignąć naszą upadającą formułę ekonomiczną. Sama idea połączenia tych dwóch forów ma sens. Tarnów jest za małym miastem, aby się promować samo, potrzebuje wspomagania z zewnątrz. To nie jest dobry pomysł. Jeśli chcemy się oddzielać to musimy pomyśleć jak właściwie promować miasto. Trzeba umieć się sprzedać. Potencjał tkwi w potędze dwóch miast razem niż w jednym. W Tarnowie obserwujemy zmiany, jesteśmy zadowoleni, że coś się dzieje, że jest lepiej. Władze miasta myślały, że będą więcej o Tarnowie mówić w mediach. Tak jednak nie było – mówi jeden z mieszkańców. – Trudno powiedzieć, nie znam się na ekonomii. Jedno drugiemu nie przeszkadza, tym bardziej, ze te imprezy są w różnych terminach – mówi inny mieszkaniec Tarnowa popierający pomysł władz miasta.
Co na to władze Tarnowa? Prezydent Roman Ciepiela mówi, że była to świadoma decyzja. W programie Słowo za słowo, w rozmowie z Dorotą Kunc przekonywał, że tarnowskie forum inwestycyjne odniosło również i w tym roku efekt medialny. – Udało nam się połączyć Forum Inwestycyjne z dwoma ważnymi przedsięwzięciami. Po pierwsze odbyła się tu jedna z ważnych Komisji UE. Ponad 60 przedstawicieli z wielu krajów UE przyjechało do Tarnowa. Nie było by ich tutaj, gdyby nie to zaproszenie na forum. Ważne przedsięwzięcie to również promocja Start – up. Poważna nagroda gospodarcza, chyba jedna z większych, która promuje rozwiązania w zakresie nowych technologii. Tarnowskie Forum Inwestycyjne nabiera swojej tożsamości – twierdzi prezydent.
XXVI Forum Ekonomiczne, jedno z najważniejszych spotkań gospodarczych Europy Środkowo-Wschodniej rozpoczyna się dziś w Krynicy. Znani ekonomiści i politycy nie przyjadą jesienią do Tarnowa. Miasto nie będzie miejscem spotkania, które obserwują wiodące kraje europejskie oraz światowe media. Dodajmy, że w Krynicy Forum Ekonomicznemu towarzyszy także spotkanie państw Grupy Wyszehradzkiej.

Posłuchaj mieszkańców:

Posłuchaj Romana Ciepieli:

Małgorzata Miczek – Zabawa