Brzesko: Operator koparki winny śmiertelnego wypadku

Rok więzienia, w zawieszeniu na trzy lata – taki wyrok usłyszał 60 letni operator koparki Stanisław K. Sąd nie miał wątpliwości, że to on doprowadził do śmiertelnego wypadku w Gosprzydowej w gminie Gnojnik. Stanisław K. podczas prac ziemnych zahaczył łyżką koparki właściciela działki i wepchnął go do wykopu. Mężczyzny nie udało się uratować.

Stanisław K. stanął przed sądem z zarzutem nieumyślnego spowodowania śmierci. Sąd podzielił opinię prokuratora i uznał go za winnego. Podczas kopania studni operator koparki przez nieuwagę wepchnął do wykopu właściciela działki. Ten przysypany ziemią zmarł.

Sąd uznał także, że do wypadku przyczynił się również sam pokrzywdzony. – Ta osoba była inwestorem. Dopuściła do kopania studni z pominięciem zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, co spowodowało, że przy tym niezabezpieczonym wykopie doszło do nieszczęścia – mówi Zbigniew Małysa, sędzia Sądu Rejonowego w Brzesku. Operator koparki, Stanisław K. oprócz kary więzienia w zawieszeniu musi także rodzinie zmarłego wypłacić tysiąc dwieście złotych odszkodowania. Wyrok nie jest prawomocny.

Posłuchaj relacji:

Łukasz Wrona