Region: Osiedle Helena w Chełmcu?

 

Początkiem 2018 roku Chełmiec może być miastem. Jeśli tak się stanie, wójt Bernard Stawiarski powalczy o włączenie dzielnicy Helena. Oczywiście wcześniej wypowiedzą się na ten temat mieszkańcy.

Bernard Stawiarski twierdzi, że będzie miał czym przekonać ludzi zamieszkujących to osiedle, sąsiadujące z gminą. – Mamy tańsze media niż w Nowym Sączu – często nawet o połowę. Mam na myśli śmieci, kanalizację, czy wodociągi. Mamy też lepsze drogi – dobrym przykładem jest ulica Starowiejska, leżąca zarówno w Nowym Sączu, jak i na terenie gminy Chełmiec – wylicza wójt Chełmca.

Samorządowcowi wtóruje jeden z mieszkańców wspomnianej ul. Starowiejskiej. – Nowy Sącz nic nie robi na Helenie. Kompletnie nic! Droga zdecydowanie lepiej wygląda po stronie gminy. Tam są chodniki, nowy asfalt, a u nas kompletne dno. Ulica jest zrujnowana i brakuje chodników – zaznacza.

Gmina Chełmiec złoży do Rady Ministrów wniosek o nadanie miejscowości praw miejskich. W poniedziałek (5.09) pozytywnie zaopiniowali to radni podczas głosowania. Chełmiec stanie się miastem najwcześniej od początku 2018 roku. Dopiero wtedy będzie można poważnie pomyśleć o włączeniu do gminy osiedla Helena w Nowym Sączu.

Pojawiają się głosy, że jest to nierealne. – To jedna z większych dzielnic, ma prawie 7,5 tysiąca mieszkańców – przypomina Tadeusz Potoczek, przewodniczący osiedla Helena i dodaje: – Do 1942 roku Helena należała do Chełmca. Później przyłączono ją do Nowego Sącza, ale tereny do torów kolejowych. Następnie od 1974 roku osiedle już w całości należy do miasta.

Myślę, że ten pomysł nie jest najlepszy, ale wójt Stawiarski ma prawo marzyć – uważa nowosądecki radny Grzegorz Fecko.

Bernard Stawiarski zapowiada, że jeśli Chełmiec stanie się miastem, postara się o referendum wśród ludzi z Heleny. My już teraz spytaliśmy ich o zdanie.

Jeżeli będzie kursował autobus do Chełmca i będę mogła bez problemu załatwić sprawy w urzędzie, to jestem za – powiedziała nam mieszkanka osiedla. – Już tyle lat jesteśmy w Nowym Sączu i jest dobrze, ale może w gminie Chełmiec byłoby lepiej? Jest to temat do rozważenia – to już inna z opinii.

Urząd Miasta Nowego Sącza na razie nie zabrał głosu w tej sprawie. Czekamy na stanowisko magistratu.

Posłuchaj wójta Bernarda Stawiarskiego:

Posłuchaj mieszkańców osiedla Helena:

Posłuchaj mieszkańca ul. Starowiejskiej:

Posłuchaj radnego Grzegorza Fecki:

Posłuchaj Tadeusza Potoczka, przewodniczącego osiedla Helena:

Krzysztof Niedzielan