Diecezja: list pasterski z okazji rocznicy koronacji limanowskiej Piety

– Obecność Maryi w naszej kulturze i w przestrzeni naszej wiary jest tak niezbędna, jak obecność matki dla każdego dziecka  – napisał biskup tarnowski Andrzej Jeż w liście pasterskim. Został on poświęcony 50. rocznicy koronacji cudownej figury Matki Bożej Bolesnej w Limanowej.

O ileż uboższa byłaby historia, kultura i przestrzeń życia naszego narodu bez osoby Maryi, która cały czas twórczo oddziałuje na niego swym duchowym pięknem i przejmującą szlachetnością człowieczeństwa – podkreślił bp Jeż.

Ordynariusz diecezji przypomina, że mieszkańcy Limanowej i okolic wielokrotnie doświadczali opieki Matki Boskiej Bolesnej, zwłaszcza pośród wydarzeń szczególnie trudnych, jak potop szwedzki, rabacja czy epidemie.

– Ze szczególną szacunkiem i wdzięcznością patrzymy na pokolenia naszych przodków, którzy swe życie dogłębnie zawierzyli Bogu i Jego Matce. To oni na przestrzeni wieków budowali tożsamość Polski w oparciu o wartości wypływające z Chrystusowej Ewangelii. Na tych wartościach opiera się rzeczywiste i trwałe dobro, a także pomyślny rozwój naszej Ojczyzny – dodał biskup.

Ordynariusz diecezji podkreśla też, że Matka Najświętsza pozostanie zawsze czuła na cierpienie ludzi wszystkich czasów. –Szczególnie bolesne muszą być dla Niej rany zadawane sobie nawzajem przez synów i córki przynależących do tego samego – Chrystusowego Kościoła. Jak każda Matka, gdy patrzy na podziały pośród swoich dzieci, na niezgodę, a czasami gorszącą wrogość, Maryja cierpi – napisał bp Jeż.

Biskup Tarnowski zaprasza diecezjan do udziału w centralnej diecezjalnej uroczystości związanej z obchodzonym w tym roku Jubileuszem 1050-lecia Chrztu Polski oraz 50. rocznicą koronacji figury Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej. Będzie ona miała miejsce w niedzielę 18 września. O godz. 11.00 będzie celebrowana Msza święta dziękczynna pod przewodnictwem metropolity krakowskiego, kardynała Stanisława Dziwisza.

Transmisja tych uroczystości w Radiu RDN. 

Ewa Biedroń