Nowy Sącz: Mieszkaniowy ruch przed przyjazdem studentów

 

Szukają oni jak najlepszego lokum dla siebie. Przeszukują oferty biur nieruchomości, portali internetowych osób prywatnych, rozpytują też wśród znajomych lub rodzin. Wszystko po to by znaleźć na przyszły rok akademicki jak najwygodniejsze mieszkanie lub pokój. A z tym bywa różnie.

Razem z chłopakiem szukaliśmy mieszkania przez biura nieruchomości. Oglądaliśmy bardzo różne. W końcu zdecydowaliśmy się na małą kawalerkę niedaleko szkoły. Ogólnie mieszkam poza Sączem, ale spodobała mi się okolica i mieszkam tutaj ze znajomymi  i razem szukaliśmy tego mieszkania – mówią studenci.

Studenci, jeśli już wybierają naukę w Nowym Sączu, mieszkań lub pokoi starają się szukać wśród rodziny i znajomych. Dyrektor jednego z biur nieruchomości w mieście Adam Parzusiński, zauważa, że studenci coraz rzadziej wynajmują mieszkania przez agencje. – Od kilku lat widzimy spadek zainteresowania wynajmem mieszkań przez studentów. Zdarzają się jednak przypadki, że wynajmujemy lub nawet sprzedajemy – dodaje.

Są jednak tacy, którzy chętnie wybierają Dom Studenta. Jednak i Akademik  Państwowej Wyższej  Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu ma określoną liczbę miejsc. Jak zapewnia rzecznik prasowy PWSZ Tomasz Zacłona, dla osób którym nie uda się zdobyć miejsca w Domu Studenta, uczelnia ma przygotowany program pomocy. -Mamy 176 miejsc dostępnych w Domu Akademickim. Natomiast w tym momencie jest 11 wolnych. Natomiast to nie wszystko co robi uczelnia dla studentów, aby mogli się zakwaterować w miejscu oddalonym przynajmniej o 20 kilometrów od miejsca zamieszkania. Otóż studenci którzy pobierają stypendium socjalne mogą się dodatkowo starać o 200 złotych na zakwaterowanie w miejscu studiów – uzupełnia.

Szacuje się że w Nowym Sączu będzie ponad 4 tysiące studentów. Do inauguracji roku akademickiego pozostało tylko albo aż 19 dni.

fot:  www.nowysacz.pl