Jasna Góra: ogólnopolskie dziękczynienie za plony

Ponad 100 tysięcy osób weźmie udział w tegorocznych Dożynkach Jasnogórskich oraz Ogólnopolskiej Pielgrzymce Rolników na Jasną Górę (5-6 września 2015). W tym gronie będzie ok. 3 tysięcy wiernych z diecezji tarnowskiej.

Uroczystości rozpoczną się w sobotę 5 września Mszą Świętą o 19.00 w bazylice jasnogórskiej. O 21.00 będzie Apel Jasnogórski oraz rozważanie Drogi Krzyżowej i Adoracja Najświętszego Sakramentu. Po Mszy Św. o północy, do godzin porannych rolnicy będą uczestniczyć w czuwaniach modlitewnych. Uroczystość centralna będzie w niedzielę o 11.00 pod przewodnictwem bpa Henryka Tomasika. -Ogólnopolskie dożynki na Jasnej Górze to przede wszystkim okazja aby dziękować za trud rolników ale również prosić o owocne przeżycie przyszłorocznych Światowych Dni Młodzieży w Krakowie oraz jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski – powiedział RDN ks. prof. dr hab. Stanisław Sojka, Sekretarz KEP ds. Krajowego Duszpasterstwa Rolników i delegat KEP ds. zachowania dziedzictwa kulturowego przy KSOW.
W ogólnopolskich dożynkach na Jasnej Górze weźmie udział prezydent RP Andrzej Duda. Głowa państwa ofiaruje sanktuarium ornat mszalny z wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej. Niedzielną uroczystą sumę o 11.00 z Jasnej Góry będzie transmitował Program 1 TVP, Telewizja Polonia oraz Telewizja Trwam.

Mówi ks. prof. Stanisław Sojka:

Program:

Sobota 5 września 2015 r.
19.00 – Msza św. w Bazylice. Przewodniczy i homilię głosi bp Rudolf Pierskała (diecezja opolska)
21.00 – Apel Jasnogórski w Kaplicy Matki Bożej Jasnogórskiej. Przewodniczy arcybiskup częstochowski Wacław Depo
21.30 – Droga Krzyżowa na wałach jasnogórskich. Prowadzi ks. prał. Zbigniew Wysiecki (diecezja pelplińska)
23.00-24.00 – Czuwanie modlitewne w Kaplicy Matki Bożej Jasnogórskiej

Niedziela 6 września 2015 r.
24.00 – Msza św. w Kaplicy Matki Bożej Jasnogórskiej. Koncelebrze przewodniczy i homilię głosi ks. prał. Józef Bednarski (diecezja zamojsko-lubaczowska)
01.15-04.00 – Czuwanie modlitewne w Kaplicy Matki Bożej Jasnogórskiej
04.00 – Godzinki o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny
08.00-10.45 – Wspólne modlitwy na placu przed Szczytem z udziałem orkiestr i zespołów śpiewaczych
11.00 – Uroczysta Suma z błogosławieństwem wieńców żniwnych. Główny celebrans i głoszący homilię: biskup radomski Henryk Tomasik

Delegacje poszczególnych diecezji i instytucji z wieńcami dożynkowymi idące na Szczyt oraz poczty sztandarowe otrzymują pisemne skierowania z pieczątką od sekretarza krajowego duszpasterstwa rolników – ks. prof. dr. hab. Stanisława Sojki.

Dożynkom towarzyszy Krajowa Wystawa Rolnicza – III Aleja Najświętszej Maryi Panny.

Otwarcie Wystawy w auli Akademii Polonijnej, ul. Pułaskiego 4/6, dnia 5 września 2015 r. godz. 10.00.