Tarnów: Ceny mieszkań a zarobki

 

Czy tarnowian stać na wynajem mieszkania? Jak ceny mają się do zarobków mieszkańców miasta? Specjaliści od nieruchomości oceniają, że w skali miast około stutysięcznych poziom cen sprzedaży i również czynszów dotyczących najmu jest niski. Mieszkańcy miasta są innego zdania. Mówią, że ceny wynajmu są za wysokie.

Sąsiadka wynajmuje mieszkanie – 900 złotych plus media. Ja płacę 265 złotych za 34 metry. Inni płacą 500-600 zł. Wynajmuję mieszkanie na Osiedlu Zielonym i płacę tysiąc miesięcznie łącznie z czynszem, osobno tylko płacę prąd – 36 metrów kwadratowych. Wynajęcie mieszkania w Tarnowie jest bardzo drogie – przyznają tarnowianie.

Zasobność portfeli tarnowian nie jest wysoka – przyznaje radca prawny Jerzy Hebda, właściciel biura nieruchomości.  – To jest prawo rynku, rzutuje na wysokość ceny, ponieważ więcej ludzie nie są w stanie zapłacić. Od paru lat te ceny są stabilne, nie ma wielkich ruchów. Być może ceny będą troszeczkę rosły, ponieważ do kraju zaczynają wracać Polacy, którzy kiedyś wyjechali za granicę – dodaje.

Wielu Polaków nie stać na wynajem mieszkania, o zakupie swojego nie wspominając. – Osoby pracujące w Tarnowie mają w większości niewielkie możliwości finansowe. Głównie korzystają z kredytów – dodaje Hebda – Jak podają statystyki, żeby Polak mógł sobie kupić małe mieszkanie czy nawet średniej wielkości, to musiałby pracować kilkanaście lat, nie odkładając pieniędzy na życie. W porównaniu do krajów bogatego zachodu jesteśmy na bardzo dalekim miejscu. Dla przykładu: w Norwegii, w Anglii ludzie po paru latach mogą kupić mieszkanie – dodaje Jerzy Hebda.

A gdzie w Tarnowie są najtańsze mieszkania? Za kilkaset złotych bez opłat można wynająć mieszkanie na osiedlach – blokowiskach. Natomiast najdroższe są domy w Krzyżu czy na Piaskówce. Tam miesięczny czynsz za wynajęcie domu sięga powyżej 2-3 tys. złotych.

Tarnowianie najchętniej szukają mieszkań w centrum – to jedno z najatrakcyjniejszych miejsc w mieście. Oferta jest tu coraz szersza, wiele mieszkań jest obecnie remontowanych. W kamienicy w centrum ceny za wynajem sięgają powyżej tysiąca złotych.

Posłuchaj mieszkańców:

Posłuchaj Jerzego Hebdy:

Małgorzata Miczek-Zabawa