Brzesko: Autobusem za darmo?

 

Czy mieszkańcy gminy Brzesko za darmo będą jeździć autobusami komunikacji miejskiej? To pomysł kilku radnych. Pojawił się po tym, jak po raz kolejny w tym roku przyznano dotację z budżetu dla MPK. Rocznie utrzymanie spółki  kosztuje miasto około ośmiuset tysięcy złotych.

Od wielu lat dotacje dla miejskich autobusów budzą wielkie emocje wśród radnych . – Ostatnie lata funkcjonowania tej spółki, to nie było pasmo sukcesów – mówi Krzysztof Ojczyk, przewodniczący Rady Miejskiej w Brzesku. Teraz, jego zdaniem, wszystko się zmienia. Kupiono nowe autobusy, kursy, choć ostatnio mocno je okrojono, dostosowano do potrzeb mieszkańców.

Dlatego radni przyznali spółce sto tysięcy złotych dotacji. W sumie w tym roku to będzie już osiemset tysięcy. – Jeżeli mamy wspierać spółkę to może zrobić bezpłatne bilety dla mieszkańców – mówi Jarosław Sorys, radny Brzeska. Pomysł mieszkańcom bardzo się podoba. – Oczywiście, jak coś jest za darmo, to każdy z tego skorzysta – mówi jeden z mieszkańców.

Paweł Pabian, prezes brzeskiego MPK przyznaje, że jeżeli radni uchwalą darmowe przejazdy, to on będzie je realizował. To jednak wiąże się z kosztami. – Z biletów do naszej kasy wpływa około czterystu tysięcy złotych rocznie – wylicza. A darmowe bilety oznaczałyby, ze takie pieniądze znów z budżetu musiałyby trafić na konto spółki.

Posłuchaj:

Łukasz Wrona