Tarnów: Kolejne NIE w sprawie rozbudowy Gemini

 

Nie możemy dopuścić, by Tarnów był czymś obok galerii handlowej – mówi część tarnowskich przedsiębiorców. Blisko 400 z nich podpisało się pod protestem, dotyczącym rozbudowy galerii Gemini. Jak argumentują, powiększenie obiektu może doprowadzić do wymarcia centrum Tarnowa, a co za tym idzie – bankructwa wielu firm działających na Starówce.

Już teraz wiele sklepów na głównych ulicach miasta jest zamykanych – mówi przedsiębiorca Ryszard Knapik. – Wystarczy przejść od ulicy Lwowskiej do Wałowej. Tam są praktycznie witryny zaklejone i możemy spotkać kartkę z napisem remont lub do wynajęcia. Inaczej jest w takich dużych galeriach w momencie, gdy firma bankrutuje, to jest ścigana i wszystkie należności musi spłacić – dodaje.

Istniejąca w Tarnowie galeria handlowa Gemini chce powiększyć swoje powierzchnie handlowe i ściągnąć do miasta kolejne markowe sklepy. Na taką inwestycję nie wyrazili jednak zgody tarnowscy radni. – Nie pozwolimy, by kolejne tereny zostały zabudowane – podkreśla Adam Cichoń ze Stowarzyszenia Zmieńmy Stare Miasto Tarnów. – Te tereny były przeznaczone pod budownictwo jednorodzinne. Już są uzbrojone i przygotowane pod budowę. Dla Pana Sonika jest to mniejszy koszt rozbudowy swojej galerii, bo jest zrobiona przez miasto infrastruktura. Nie możemy pozwolić na to, by firmy przy ulicy Krakowskiej czy Wałowej upadały – dodaje.

W poniedziałek odbyła się w Tarnowie debata na temat rozbudowy galerii Gemini, w której uczestniczyli przedstawiciele inwestora, prezydent Tarnowa, radni oraz przewodniczący Rad Osiedla Legionów oraz Starówka. Udział w niej miała zabrać również posłanka PiS Anna Czech. Została ona zaproszona po wycofaniu się przewodniczącego rady miejskiej Kazimierza Koprowskiego. Jednak tuż przed spotkaniem zaproszenie wycofano. W sali Centrum Sztuki Mościce zabrakło również protestujących przeciwko rozbudowie galerii, czyli tarnowskich przedsiębiorców.

Posłuchaj Ryszarda Knapika:

Posłuchaj Adama Cichonia:

Grzegorz Golec

Czytaj też: Powraca dyskusja ws. rozbudowy Gemini