Tarnów: Ruskie, po staropolsku czy… z bananem? 15 tysięcy pierogów rozdane!

Pierwszy Tarnowski Festiwal Pierogów za nami. Było koncertowo, wesoło, ale przede wszystkim smacznie! Kolejka po darmowe, świeże pierogi ani na chwilę nie znikała. Po takim sukcesie można liczyć na kolejną edycję.

Na ten jeden dzień Centrum Handlowe „Świt” stało się prawdziwą stolicą pierogów. Nasza inicjatywa spotkała się z ogromnym zainteresowaniem ze strony mieszkańców. Mamy w zasadzie nieustające kolejki w dwóch punktach centrum, gdzie rozdajemy pierogi – mówi Tadeusz Bałchanowski, redaktor naczelny tygodnika „Temi” – współorganizatora festiwalu. Dlaczego akurat pierogi i to w centrum miasta? Odpowiedź jest prosta. Każdy z nas lubi pierogi, a potwierdza to długość dzisiejszych kolejek. Panie z restauracji wykonały bardzo dużą pracę przygotowując przez cały tydzień 15 tysięcy pierogów lepionych ręcznie – Krzysztof Chuderski, właściciel Restauracji 1.2.3.

Można było spróbować pierogów ruskich, z kapustą, staropolskich – z kaszą, ziemniakami i wędliną, zielonych ze szpinakiem oraz z bananem i gorzką czekoladą. Większości smakoszy najbardziej do gustu przypadły te ruskie i z kapustą, najmłodsi jednak chętnie sięgali po pierogi bananowe. Jedna opinia z pewnością łączyła wszystkich. Smakują jak domowe – komentowali tarnowianie.

A jak szybko takie pierogi mogą zniknąć w ustach? 1 minuta i 41 sekund – tyle zajęło zwycięzcy zjedzenie dwudziestu pięciu pierogów w wielu smakach. Grzegorz Zioło zajął pierwsze miejsce w konkursie jedzenia pierogów na czas. To jednak nie jego pierwszy rekord, na podium stawał również w konkursie jedzenia golonki na czas. Te pierogi były przepyszne, dlatego też bardzo łatwo się je szybko jadło – komentuje zwycięzca. W drugim konkursie liczyła się ilość zjedzonych pierogów w określonym czasie. Najlepsi zostali nagrodzeni między innymi wejściówkami na imprezę andrzejkową oraz obiadami od Restauracji 1.2.3.

I Tarnowski Festiwal Pierogów to, wbrew pozorom, nie tylko pierogi. To też dobra muzyka. Smakoszom towarzyszyła muzyka grana przez zespoły znane z festiwalu DemoGraMy Radia RDN Małopolska. To z pewnością nie była muzyka grana do  kotleta. Gramy tutaj największe światowe, rockowe przeboje w trudnych aranżacjach. Cieszy nas to, że publiczność wsłuchuje się w tę dobrą muzykę – mówi Paweł Mazur. Poza Studiem Rocka Pawła Mazura można było usłyszeć zespół Pan Tu Nie Stał oraz AntykWariat. Nie zabrakło atrakcji dla najmłodszych. Warsztaty lepienia pierogów to tylko jedna z nich. Dla pań z kolei było dostępne specjalne stoisko z poradami kosmetycznymi.

Posłuchaj relacji: