Tarnów: Bezdomni mają remontować mieszkania [WIDEO]

 

Bezdomni mają pracować, także przy remontach swoich pokoi – zakłada miejski Program Wychodzenia z Bezdomności opracowany wspólnie z Caritas Diecezji Tarnowskiej. Dotyczy on m.in. stopniowego przeprowadzania osób bez stałego meldunku do tzw. mieszkań treningowych. Wcześniej pomieszczenia do zamieszkania, pozyskiwane przez miasto w różny sposób, osoby bezdomne będą musiały sobie same przygotować – wykonać remont, wymalować ściany, meble i podłogi. Pierwsze mieszkanie treningowe już powstaje – poinformowała w programie Słowo za słowo, w rozmowie z Dorotą Kunc, wiceprezydent Dorota Krakowska.

– Mieszkanie już jest, niebawem będzie podpisywana umowa. Będziemy także wyłaniać organizację pozarządową do jego prowadzenia, nie chcemy bowiem tworzyć nowej organizacji budżetowej – dodaje.  Tymczasem, jak sprawdziliśmy w Domu Dla Bezdomnych Mężczyzn przy ul. Prostopadłej w Tarnowie, podopieczni są chętni do pracy. Nie chcą bezczynnie siedzieć. – Chętnie będę robił cokolwiek, siedzieć bezczynnie nie lubię. Jak mam tylko taką okazję, to dorabiam dorywczo – mówi jeden z pensjonariuszy.

Pozyskiwanie mieszkań treningowych to m.in. efekt porozumienia osób samotnych z miastem, które polega na przekazaniu lokum gminie, w zamian za opiekę instytucjonalną. Dodajmy, że w ostatnim czasie, w ramach Programu Wychodzenia z Bezdomności, trzy osoby podjęły pracę.

Posłuchaj Doroty Krakowskiej:

Posłuchaj bezdomnych:

 

zobacz także:

Dorota Kunc