Sądecczyzna: Mieszkańcy boją się wylewających potoków

 

Wody w rzekach przybywa, a mieszkańcy Sądecczyzny coraz bardziej boją się o swoje dobytki. W gorszej sytuacji są paradoksalnie rodziny, które mieszkają blisko mniejszych rzek i potoków, bo te wylewają najczęściej. W Wilczyskach co dwa lata występuje z brzegów Stróżnianka.

Wczoraj woda była tak wysoka, że baliśmy się zasnąć. Powodzie zdarzają się tu od 1987 roku i powtarzają się co dwa, trzy lata – skarżył się pan Ludwik Gargula z Wilczysk. Ostatnia powódź dwa lata temu zalała mu dom. Mimo obietnic lokalnych samorządowców w Wilczyskach nie powstały dodatkowe zabezpieczenia potoku Stróżnianki.

– Dla sądeckiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych jest to jeden z najpilniejszych problemów – powiedział Wiesław Przyborowski, kierownik Inspektoratu Rejonowego w Nowym Sączu.

– Zadanie jest skomplikowane, wymaga sprawdzenia parametrów hydraulicznych koryta, podwyższenia brzegów od strony budynku, który jest zalewany i w zasadzie przebudowania dwóch mostów, jednego przy zalewanej posesji i drugiego, nieco niżej – podkreśla Przyborowski.

Sądecki Inspektorat ZMiUW od dwóch lat czeka na pieniądze na samą dokumentację dla tej inwestycji. Jeśli otrzyma te pieniądze, to jej przygotowanie potrwa półtora roku, po czym będzie można przystąpić do na przykład zbudowania wału przy potoku Stróżnianka w Wilczyskach. Wszystko to może kosztować około pół miliona złotych. Pieniądze na ten cel przydziela rząd. Poprzedni wojewoda Jerzy Miller nie był w stanie pomóc w tej sprawie, a do obecnego wojewody, Józefa Pilcha obiecał zwrócić się o pomoc Stanisław Kogut, senator Prawa i Sprawiedliwości.

Interweniowałem już w tej sprawie dwa lata temu i zrobię to jeszcze raz, żeby mieszkańcy nie czuli się zagrożeni – zaznacza senator.

Państwo Gargulowie spotkają się z senatorem jeszcze w tym tygodniu a my będziemy sprawdzać czy uda się dzięki temu pozyskać pieniądze na podwyższenie brzegu i przebudowę mostów przy potoku Stróżnianka. Według sądeckiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych jest to jedna z ośmiu najpilniejszych tego typu inwestycji na Sądecczyźnie.

Posłuchaj Ludwika Garguli:

Posłuchaj Wiesława Przyborowskiego:

Posłuchaj Stanisława Koguta:

 

Jakub Węgrzyn