Bochnia: Bądź trzeźwy na drodze

 

Świat widziany oczami pijanego kierowcy stał się udziałem młodzieży z Bochni. Uczniowie Mechanika wzięli udział w szkoleniu z bezpiecznej jazdy. Sprawdzali swoje umiejętności z udzielania pierwszej pomocy ofiarom wypadków, a także trenowali jazdę na wirtualnym torze rajdowym.

– Najwięcej zabawy młodzież miała na tzw. slalomie pijaka, czyli rundzie pomiędzy krzesłami w tzw. alkogoglach – powiedział Robert Parys, prezes Stowarzyszenia Passe Partout. Zajmuje się ono organizacją podobnych szkoleń dla osób w wieku od 16 do 24 lat. – Dobra akcja, ponieważ uczy jak człowiek zachowuje się po pijanemu, jak organizm reaguje – ocenia Bartek. – Masakra, nic nie widać. Lepiej nie pić, zanim się pojedzie – przyznaje Kinga.

– Jest to proste ćwiczenie, ale staje się niezwykle trudne, kiedy trzeba przejść prosty slalom po założeniu tych okularów. Do tego dokładamy podniesienie przedmiotu z podłogi czy przybicie przysłowiowej piątki. Młodzież dzięki temu widzi, że alkohol nie idzie w parze z kierownicą – mówi Robert Parys.

Posłuchaj uczniów i organizatora akcji:

Paweł Michalczyk