Nowy Sącz: Marsz Różowych Wstążek ulicami miasta

 

Ponad 17 tysięcy Polek choruje na raka piersi, blisko połowa z nich umiera z tego powodu. Takie statystyki sprawiły, że sądeczanki wyszły wczoraj na ulice. W kolejnej edycji Marszu Różowych Wstążek wypowiadają walkę chorobie.

Najważniejsze, żeby przypominać o profilaktyce. – Badać powinny się kobiety w każdym wieku – podkreśla Krystyna Kronenberger, prezes Nowosądeckiego Stowarzyszenia Amazonek. – Po 40 roku życia wykonywane są mammografie, a do 40 jest USG. Jeżeli jakaś sprawa jest niepokojąca lekarz może zlecić dodatkową mammografię, ale zazwyczaj nie ma takiej konieczności – mówi.

marsz_ns-wstazka2

Na raka piersi chorować mogą też mężczyźni – O ile kobiety są świadome, że powinny badać piersi, to mężczyźni tego nie robią – dodaje prezes – Zazwyczaj mężczyźni idą do lekarza, gdy mają tak duże wybrzuszenie, że nie można sobie z tym poradzić. Jeżeli jest to rak, to najczęściej w ostatnim stadium – mówi. Ze statystyk wynika że średnio jedna na 100 osób chorujących na raka piersi to mężczyzna.

marsz_ns-wstazka3

Pomocy w poszukiwaniu odpowiednich badań czy profilaktyki zapobiegania raka piersi udzielają różne organizacje. W Nowym Sączu na rzecz takich osób działa Europa Donna i Nowosądeckie Stowarzyszenie Amazonek.

Posłuchaj Krystyny Kronenberger:

Posłuchaj uczestników marszu:

Maria Mółka