Nowy Sącz: Tarcze herbowe wzbudzają emocje

Na sesji Rady Miasta przyznano dziś kolejną Tarczę Herbową Zasłużony Dla Miasta Nowego Sącza. Tym razem dla wieloletniej dyrektor Szkoły Podstawowej nr 9 w Nowym Sączu Zofii Basiagi. Uchwalono też, że tarczę otrzyma sądecki Strzelec. Pojawiają się komentarze, że takie nagrody wręczane są zbyt często.

Trudno polemizować z decyzją o wyróżnieniu Zofii Basiagi, która przez 22 lata była dyrektorem Szkoły Podstawowej nr 9 w Nowym Sączu, przez 40 lat uczyła języka polskiego. Jak czytamy w uzasadnieniu, tarczę przyznano za ogromne zaangażowanie w życie szkoły, profesjonalizm, ale również za realizację programu na rzecz społeczności romskiej. – To jest hołd dla wszystkich pracowników sądeckich szkół – podkreśliła dyrektor Basiaga.

Nie sam fakt odznaczania konkretnych osób, czy instytucji wzbudza kontrowersje. Zazwyczaj tarcze otrzymują faktycznie zasłużeni dla miasta. Radny Grzegorz Fecko uważa, że nagroda jest przyznawana zbyt często. – Oczywiście nie mam zastrzeżeń do wyróżnienia pani dyrektor Basiagi, jak i osób wcześniej nagrodzonych w ten sposób. Nie podoba mi się jednak, że tarcze herbowe traktuje się, jakby się z wiadra wysypały. Takie porównania do mnie docierały. Doprowadzamy w ten sposób do dewaluacji tego wyróżnienia. Tarcza herbowa nie może spowszednieć – dodaje. Radny uważa, że należy wprowadzić regulamin i np. przyznawać tarczę raz na kwartał, zwraca też uwagę na inny aspekt. – Nie mówię tu o ostatniej sytuacji, ale często jest tak, że inicjatorzy wręczenia tej nagrody bardziej zajmują się promocją własnej osoby – zaznacza Grzegorz Fecko.

Czy tarcza herbowa jest przyznawana w Nowym Sączu zbyt często? Takie pytanie zadaliśmy Jerzemu Gwiżdżowi, zastępcy prezydenta miasta. – To nie jest jakieś nadzwyczajne odznaczenie w tym sensie, że powinniśmy je limitować. Jeśli ktoś zasłużył na tarczę, powinno się ją przyznać. W ten sposób miasto docenia aktywność ludzi – argumentował. Podczas sesji radni jednogłośnie zdecydowali, że kolejną Tarczą Herbową Zasłużony Dla Miasta Do Nowego Sącza otrzyma Związek Strzelecki STRZELEC, Organizacja Społeczno – Wychowawcza Jednostki Strzeleckiej 2006 Nowy Sącz.

Dowódca jednostki Sławomir Szczerkowski przyznał, że decyzja Rady Miasta była dla niego zaskakująca. – Cieszą nas wyróżnienia, kiedy nie musimy się o nie sami starać. W uzasadnieniu możemy przeczytać, że jesteśmy ambasadorami Nowego Sącza. Znajdziemy się w szacownym gronie posiadaczy tarczy, co napawa nas dumą – dodaje Szczerkowski.

Posłuchaj Zofii Basiagi:

Posłuchaj Grzegorza Fecki:

 

Posłuchaj Sławomira Szczerkowskiego:

Posłuchaj Jerzego Gwiżdża:

Krzysztof Niedzielan

Fot. Urząd Miasta Nowego Sącza, Zofia Basiaga otrzymuje Tarczę Herbową