Lisia Góra: Rolnicy mieli za co dziękować w czasie dożynek

Dziękujemy za bogate plony, które rolnicy zebrali pomimo suchego lata – mówił w czasie dożynek Arkadiusz Mikuła, wójt Gminy Lisia Góra. Bogactwo plonów odzwierciedlały niezwykle pracochłonne wieńce. Obrazy z soczewicy, ryby z łusek dyni czy wiszące przy wieńcach winogrona – to tylko część nietypowych projektów.

Wieńce nie byłyby tak dorodne, gdyby nie refleks rolników z gminy, którzy przetrwali niesprzyjające wysokie temperatury i suche lato. Zebrali plony w odpowiednim momencie – komentuje Arkadiusz Mikuła. Dożynki to czas życzeń płynących właśnie w stronę gospodarzy. Największym uszanowaniem ciężkiej pracy rolników będzie to, że my – jako konsumenci, wybierzemy właśnie ich produkty w sklepach. Nie te sprowadzane z Brazylii, Argentyny czy innych krajów, ale będziemy szukać produktów w gospodarstwach tuż obok nas – mówił podczas dożynek Stanisław Sorys, wicemarszałek Województwa Małopolskiego.

Swoje wieńce zaprezentowało jedenaście sołectw, ale też Klub 60+ z Lisiej Góry oraz Środowiskowy Klub Samopomocy. W gminie nie przeprowadzamy konkursu wieńca. Wszystkie są tak samo doceniane i kosztowały bardzo dużo pracy. Podtrzymujemy tym samym kilkuletnią już tradycję – dodaje wójt Gminy Lisia Góra. Tworzenie wieńców trwało kilka tygodni. Stworzyłyśmy naszą patronkę – Matkę Bożą z Guadalupe. Obraz wykonałyśmy ze zbóż i ziaren, miedzy innymi soczewicy czy kaszy – mówią twórczynie wieńca z Nowej Jastrząbki.

Podczas dożynek można było nie tylko obejrzeć trzynaście niezwykle pracochłonnych wieńców, ale i dobrze się pośmiać. Tegoroczne dożynki przebiegły pod znakiem kabaretów. W tym roku imprezę przygotowaliśmy nieco bardziej nowocześnie niż zwykle, co było widać już w występie uczniów z Zespołu Szkół w Lisiej Górze. Oczywiście publiczność wspaniale bawiła się w czasie programu Artura Barcisia i Cezarego Żaka  – mówi Arkadiusz Mikuła. Nie mniej zabawy dostarczył też występ kabaretu „Bohema” z Zaczarnia. Nie zabrakło też pokazu sztucznych ogni.

Zobacz GALERIĘ ZDJĘĆ

Posłuchaj relacji: