Dębica: Pierwszy mural w mieście z historią w tle

 

Ułani znów zawitali do Dębicy. Tym razem 5. Pułk Strzelców Konnych z okresu międzywojennego pojawił się na historycznym muralu. Zdobi on ścianę dębickiego Domu Seniora.

Inicjatorem powstania mierzącego 170 metrów kwadratowych artystyczno-historycznego przekazu jest Fabryka Farb i Lakierów Śnieżka SA. – Chcemy poprzez takie murale podkreślać to, co cenne i ciekawe w Polskich miastach. Tym razem wybraliśmy Dębicę i ułanów – podkreślała Aleksandra Małozięć z fabryki Śnieżka. – Temat jest wyjęty z historii miasta. Strzelcy, ułani są ciekawą i chlubną częścią historii Dębicy – dodaje Małozięć.

Mural został bardzo ciepło przyjęty przez dębiczan. – Jest piękny, a przy okazji zapewne nas młodych skłoni do nauki historii lokalnej. Zainteresuje tym, co dotyczy naszego rejonu – zaznaczała młoda dziewczyna w rozmowie z RDN.

mural2_ulani

Żywą lekcję historii podczas odsłonięcia muralu uświetniła także sekcja konna Tarnowskiego Oddziału Jazdy 5. Pułku Strzelców Konnych. Dodatkowo poddębicki producent farb stworzył darmową aplikację Śnieżka VR na telefony z systemem Android dostępną w sklepie Google Play. Dzięki niej można będzie poszerzyć swoją wiedze na temat obecności ułanów w Dębicy.

Posłuchaj Aleksandry Małozięć:

Anna Zboch