Diecezja/Rzym: Już dzisiaj rozpoczęcie Dziękczynnej Pielgrzymki Narodowej

 

Mamy za co Bogu dziękować – tak biskup tarnowski Andrzej Jeż mówi o Dziękczynnej Pielgrzymce Narodowej Polaków do Rzymu. Rozpoczyna się ona dziś i potrwa do niedzieli. To dziękczynienie za Rok Miłosierdzia, wizytę Ojca Świętego Franciszka w Polsce i Światowe Dni Młodzieży oraz za 1050. rocznicę Chrztu Polski. W pielgrzymce będzie uczestniczyć kilkaset osób z diecezji tarnowskiej na czele z biskupem Andrzejem Jeżem i bp. Wiesławem Lechowiczem.

 

Jadąc do Rzymu wracamy do źródeł. Linia związku naszego narodu, państwa Polskiego ze Stolicą Apostolską przez te stulecia jest bardzo mocna, a takim ukoronowaniem – o ile tak możemy powiedzieć – to było doświadczenie pontyfikatu św. Jana Pawła II – dodaje bp Andrzej Jeż.

W czwartek,20 października, o godz. 17.00 w Bazylice Santa Maria Maggiore Mszy św. przewodniczyć będzie abp Marek Jędraszewski, zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski.

W piątek o godz. 17.00 w Bazylice św. Jana na Lateranie głównym celebransem będzie prymas Polski abp Wojciech Polak. W dniu liturgicznego wspomnienia św. Jana Pawła II, 22 października o godz. 15.45 Polacy spotkają się zaś w Bazylice św. Pawła za Murami, gdzie Eucharystii przewodniczyć będzie abp Stanisław Gądecki. Tego dnia o godz. 10.00 przewidziana jest również specjalna audiencja z Ojcem Świętym. W niedzielę, 23 października, w ostatnim dniu pielgrzymki, pielgrzymi przybywający do Rzymu ze wszystkich polskich diecezji wezmą udział w modlitwie Anioł Pański o godz. 12.00 oraz we Mszy św. sprawowanej o godz. 16.00 w Bazylice św. Piotra przez kard. Zenona Grocholewskiego, byłego prefekta Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej.

 

Posłuchaj bp Andrzeja Jeża:

 

Ewa Biedroń