Tarnów: To będzie pierwsza taka Wigilia w mieście

 

Po raz pierwszy i dokładnie 24 grudnia Tarnów dołączy w tym roku do 4 miast Polski, które przygotują Wigilię dla Samotnych. To akcja przygotowywana razem z działającą w kraju i wśród Polonii fundacją Wolne Miejsca. Będzie to spotkanie dla wszystkich, którzy właśnie w tym dniu czują się szczególnie sami. Miejsc będzie dla pół tysiąca osób. Współorganizatorem jest Urząd Miasta Tarnowa. 

Jak wyjaśnia prezes fundacji, Ireneusz Górczyński, właśnie data jest tutaj ważna, bo chcemy pomóc przetrwać w tym szczególnie rodzinnym i trudnym dla samotnych czasie. – Te osoby, które nie mają z kim spędzić tego czasu, odczuwają szczególnie dotkliwa samotność. Wtedy chcemy z nimi być, aby mogli go przeżyć dobrze i pozytywnie. Jak widzimy z doświadczenia, korzystają z tego też osoby dobrze sytuowane finansowo w związku z tym, że ich najbliżsi zmarli albo rodzina jest za granicą. Mnóstwo mamy takich osób. Czasem jest aspekt wstydu, że w takim dniu nie ma z kim pobyć, gdy przełamiemy to, te osoby są bardzo potem wdzięczne – mówi.

Wigilijne menu już gotowe. Będzie 7 dań – mówi Michał Szot, koordynator pierwszej w Tarnowie Wigilii dla Samotnych. –Będzie barszcz z uszkami, zupa rybna, łazanki z kapustą, pierogi ruskie, karp w galarecie, śledź w śmietanie a także ciasta – wymienia.

dania_wigilia

 

Do wigilii jeszcze całe 2 miesiące, ale już ruszają przygotowania. Potrzebnych jest około 100 wolontariuszy. Mogą zgłaszać się do Pałacu Młodzieży, mówi szef placówki, Jerzy Kosiba. – Będą spotkania szkoleniowo-przygotowawcze dla wolontariuszy. Wszystkich serdecznie zapraszamy bez względu na wiek i poglądy polityczne. Pierwsze spotkanie 7 listopada. Potem będą już spotkania w grupach, bo każda będzie odpowiedzialna za coś innego – dodaje.

Wszystkich gości Wigilii dla Samotnych będą odwozić i przywozić specjalne autobusy z kolędnikami. Będą też gwiazdkowe podarunki. Wigilia odbędzie się w hali TOSiR-u przy ul. Krupniczej. Potrwa od 12.00 do 18.00. Oprócz Tarnowa Wigilia odbędzie się jeszcze w Katowicach, Chorzowie, Łodzi oraz Kołobrzegu.

Dodajmy, iż wigilia organizowana od lat przez Młodzieżowe Centrum Wolontariatu przy Pałacu Młodzieży odbędzie się jak co roku.

Posłuchaj Ireneusza Górczyńskiego:

Posłuchaj Michała Szota:

Posłuchaj Jerzego Kosiby:

Jadwiga Kozioł