Tarnów: Wszyscy Święci balują… w regionie

 

Zamiast wampirzych zębów – krzyżyk na piersi albo korona na głowie. Coraz częściej alternatywą dla amerykańskiego Halloween stają się Bale Świętych. Nie inaczej jest w regionie tarnowskim. Tutaj już dziś szkoły i przedszkola organizują spotkania dla najmłodszych, podczas których dzieci mogą przebrać się za wybranego świętego. Dzieci poznają jego historię i poszukują odpowiednich atrybutów.

Bal świętych to sposób na pokazanie dzieciom radosnego przesłania dnia Wszystkich Świętych. Najmłodsi przebierają się za wybrane postaci świętych czy błogosławionych i poznają ich historię. I właśnie tacy mali święci opanowali w piątek Przedszkole Niepubliczne Zgromadzenia Sióstr św. Józefa w Tarnowie.

Ja jestem św. Kingą, a ja św. Maksymilianem Kolbe. Jak była II wojna światowa, on się zgłosił za pewnego człowieka, którego mieli zabić. A św. Franciszek bardzo kochał zwierzęta, przyrodę i świetną pogodę. Św. Katarzyna broniła chrześcijan, a św. Krzysztof jest patronem wszystkich kierowców, pielgrzymów, przenosił ludzi przez Jordan – opowiadali najmłodsi.

Bale świętych są organizowane przed 1 listopada w wielu miastach Polski. Taki bal dla wszystkich chętnych odbędzie się także jutro (29 października) w parafii Tarnów-Mościce. Początek o godzinie 17.00. Także parafia pw. Miłosierdzia Bożego w Tarnowie organizuje ‚Noc Świętych”. W tym roku odbędzie się ona już dziś  (piątek) o godz. 19.00. Z okazji zbliżającego się 1 listopada z wielu miast ruszą także korowody świętych.

Posłuchaj przedszkolaków:

Patrycja Wolnik