Region: Podsumowanie kwest na cmentarzach

 

Wolontariusze podsumowują zbiórki na cmentarzach w regionie. Niektórzy z nich rozpoczęli kwestowanie jeszcze w sobotę, inni wyszli z puszkami na cmentarze 1 listopada. Cel jest jednak jeden – ratowanie cmentarnych zabytków.

TARNÓW

Czy tegoroczna kwesta na tarnowskim Starym Cmentarzu będzie rekordowa? W dniu Wszystkich Świętych tarnowianie nie szczędzili grosza. Do puszek kwestujących na rzecz renowacji zabytkowych nagrobków najstarszej w Galicji nekropolii trafiło około 19 tysięcy złotych.

Jak twierdzi Antoni Sypek, kierujący Społecznym Komitetem Opieki Nad Starym Cmentarzem w Tarnowie kwota ta była dla zaangażowanych w zbiórkę sporym zaskoczeniem. – W tym roku było bardzo dużo banknotów. Można zażartować, że program 500 plus nawet i tutaj się sprawdził. W każdym razie 19 tysięcy to rekordowa suma, jeżeli chodzi o pierwsze dni – mówi.

kwesta_2

Szef komitetu liczy, że mieszkańcy okażą się równie hojni w dzień zaduszny i do puszek trafi kwota porównywalna do ubiegłorocznej. – Cieszymy się bardzo, że tarnowianie byli hojni, kwestarze pięknie kwestowali, wolontariusze także. A dzisiaj na razie pogoda nie rozpieszcza w Zaduszki. Chcielibyśmy dziś zebrać 4-5 tysięcy, by w sumie była to podobna kwota, co tamtego roku – dodaje.

Zbiórka na renowację mogił Starego Cmentarza, choć najbardziej znana, nie jest jedyna. Na tarnowskich nekropoliach kwestowali także wolontariusze Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. Jak twierdzi Bogusława Romaniewska, wiceprezes Towarzystwa, pełne dane dotyczące zebranych kwot będą znane dopiero w piątek. Wtedy bowiem zostaną odpieczętowane puszki kwestarzy.

Posłuchaj Antoniego Sypka:

WOJNICZ

Ponad 14 tysięcy złotych – to wynik 24. kwesty na cmentarzu komunalnym w Wojniczu. W sumie w minioną niedzielę i 1 listopada na wojnickim cmentarzu kwestowało 150 osób. Odwiedzający groby wrzucili do puszek ponad 12 tysięcy 55 złotych (plus datki w innych walutach), dodatkowo 2 tysiące złotych wpłynęły na konto Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Wojnickiej, które organizuje kwestę. Dzięki ofiarom towarzystwo będzie mogło wyremontować kolejne zabytkowe nagrobki. Do tej pory uratowano już 60 obiektów.

BOCHNIA

6 683,08 zł – tyle udało się zebrać podczas kwesty na odnowę zabytkowych nagrobków w Bochni. Kwesta trwała przez dwa dni. Datki zbierali przedstawiciele stowarzyszeń m.in. Bochniaków, uczniowie i nauczyciele I LO w Bochni, górnicy, a także niektórzy radni. Nie zabrakło kwestujących ubranych w historyczne mundury II Brygady Legionów Polskich.  Już wiadomo, że wiosną za zebrane w tym roku pieniądze oraz za część środków z poprzednich zbiórek, zostanie odnowiony nagrobek Władysława Bitschana. Był on jednym z Orląt Lwowskich, zmarł w Bochni w 1865 r.

W innych miejscach liczenie datków wciąż trwa.