Nowy Sącz: Podsumowanie rządów PiS

 

Powoli mija rok odkąd po raz pierwszy zebrał się sejm VIII i senat IX kadencji. Parlamentarzyści z koalicji rządzącej chwalą sobie prospołeczne działania, jak program „Rodzina 500 plus”, a opozycja najczęściej nie pozostawia na nich suchej nitki. W skali Sądecczyzny zarzuca koalicji rządzącej rezygnowanie z obietnic wyborczych.

W okręgu nowosądeckim koalicja rządząca ma 10 na 12 możliwych mandatów parlamentarnych. Opozycję reprezentuje dwóch posłów: jeden z Platformy Obywatelskiej, drugi z ruchu Kukiz’15. Były Minister Skarbu Państwa, Andrzej Czerwiński z PO gani swoich przeciwników politycznych za niespełnione obietnice wyborcze. Zgodnie z nimi w tym momencie do Nowego Sącza powinno wrócić laboratorium sanepidu i dyspozytornia pogotowia ratunkowego. Z pierwszej obietnicy działacze PiS się wycofali, a sprawa dyspozytorni nie jest jeszcze przesądzona. Kandydaci na posłów i senatorów obiecali też zrobić wszystko, co w ich mocy, żeby przyspieszyć budowę nowej drogi z Nowego Sącza albo nawet z Muszynki do Brzeska i nowej linii kolejowej do Krakowa. Jak wiecie z Wiadomości RDN, na razie w budżecie państwa nie ma pieniędzy na te inwestycje.

Sukcesem można by nazwać przywrócenie Karpackiego Oddziału Straży Granicznej, ale jak mówi poseł Czerwiński. – Słyszeliśmy, że powstają placówki w Nowym Sączu, Gorlicach, Piwnicznej, Zakopanem i Lipnicy Wielkiej i każdy obywatel może sobie sprawdzić czy rzeczywiście powstały. Tak samo ilu pracowników wróciło do przywróconej KOSG w Nowym Sączu. Szyld się zmienił, ale obawiam się, że nic poza tym – dodaje. Warto jednak dodać, że Karpacki Odział Straży Granicznej został zlikwidowany właśnie przez koalicję PO-PSL, a po przywróceniu go przez obecną koalicję rządzącą już wróciło do niego kilkudziesięciu funkcjonariuszy. Reaktywacja placówek terenowych, jak informuje senator Stanisław Kogut jest w trakcie realizacji.

Elżbieta Borowska z ruchu Kukiz ‘15 nie jest zadowolona z przebiegu prospołecznych reform rządu, ale mimo wszystko chwali program Rodzina 500 plus. Nie podobają jej się za to sprawy związane z podatkami. – Niestety nie widzę kompleksowych zmian, na jakie oczekiwało wielu obywateli. Na przykład uproszczenia i likwidacji niektórych podatków. Nie będzie podwyższenia kwoty wolnej od podatku, PiS odszedł też od pomysłu na zerowy podatek VAT na ubranka dziecięce i na obniżenie VAT-u dla małych i średnich przedsiębiorstw – wylicza Borowska.

Wracając do inwestycji związanych ze Sądecczyzną, to najważniejsze z nich, czyli nowa linia kolejowa z Nowego Sącza do Krakowa i alternatywna droga na trasie Nowy Sącz – Brzesko nie powstaną w tej kadencji sejmu – informuje Arkadiusz Mularczyk, poseł Prawa i Sprawiedliwości. – Ogłoszono przetarg na studium korytarzowe i firma, która go wybrała ma w ciągu 8 miesięcy przygotować pięć koncepcji budowy Sądeczanki. Niestety budowa takiej drogi od zaplanowania trasy do jej powstania trwa średnio 7 lat. Chciałbym, by inwestycje: nowa droga między Nowym Sączem i Brzeskiem oraz linia kolejowa Podłęże–Piekiełko były doprowadzone do takiego stanu, żeby nie dało się już zatrzymać ich realizacji – wyjaśnia.

W tej kadencji największe szanse na realizację ma łącznik między obwodnicą północną a zachodnią Nowego Sącza, to mniej niż dwa kilometry drogi i przywrócenie dyspozytorni pogotowia ratunkowego. Będziemy przyglądać się realizacji tych i innych planów oraz zaangażowaniu, z jakim zabiegają o nie nasi lokalni parlamentarzyści.

Posłuchaj Andrzeja Czerwińskiego:

Posłuchaj Elżbiety Borowskiej:

Posłuchaj Arkadiusza Mularczyka:

Jakub Węgrzyn