Tarnów: Korupcja na autostradzie A4

 

7 urzędników Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oraz dwóch przedsiębiorców zostało zatrzymanych na wniosek tarnowskiej prokuratury. Usłyszeli już zarzuty.

Pracownicy GDDKiA mieli kłamać w protokołach z odbioru robót, na czym korzystały 2 firmy utrzymujące autostradę. Jeden z przedsiębiorców jest z powiatu tarnowskiego, drugi z brzeskiego. – Mieli wręczać łapówki pracownikom oddziałów terenowych Dyrekcji – wyjaśnia Mieczysław Sienicki, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Tarnowie.

– W protokołach odbioru robót wykazywano prace, które w rzeczywistości nie zostały wykonane. Za te prace wystawiane były faktury VAT i w ten sposób dochodziło do wyłudzenia  pieniędzy na szkodę Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Do procederu dochodziło  w 2014 i 2015 roku. Zarzuty postawione pracownikom Generalnej Dyrekcji dotyczą  poświadczania nieprawdy w protokole odnośnie zakresu robót. Mając świadomość, że określone prace nie zostały wykonane, pracownicy ci poświadczali ich wykonanie – zaznacza śledczy.

Obaj przedsiębiorcy trafili do aresztu tymczasowego. Śledztwo dopiero się rozpoczęło. Niewykluczone, że urzędnicy Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w najbliższym czasie usłyszą kolejne zarzuty.

Posłuchaj Mieczysława Sienickiego:

Jadwiga Kozioł