Muszyna: Budowali rakiety kosmiczne, teraz są w Kadrze Narodowej

 

Dwaj mieszkańcy Muszyny będą reprezentować Polskę na Mistrzostwach Europy. Wszystko za sprawą modeli rakiet kosmicznych, które z pasji tworzą we własnych domach. Po latach rozwijania nietypowego hobby dostali powołanie do Kadry Narodowej.

Maciej Paluszek i Bartłomiej Tokarczyk – członkowie Uczniowskiego Klubu Modelarskiego ORION po zaledwie dwóch sezonach startów w zawodach ogólnopolskich zostali dostrzeżeni przez selekcjonerów. Zebrali tak dużą liczbę punków w krajowych rozgrywkach, że ich klub bardzo szybko awansował do czołówki tych najlepszych.

Za rok w Nowym Targu wystartują w dwóch kategoriach. Tak zwanych „klasyków” z rakietą wykonaną z papieru i jednorazowego silnika, wyposażoną także w spadochrony, a także w kategorii makiet. Ta ostatnia polegać będzie na stworzeniu precyzyjnej kopii rakiety Saturn V wykorzystanej przy słynnej akcji kosmicznej Apollo 13. Makieta będzie jednak wykonana w pomniejszonej skali. Zawodnicy z Muszyny będą reprezentować Polskę z modelarzami z Krakowa, Grudziądza, Zielonej Góry czy Mielca.

Oprócz kosmicznego hobby panowie zajmują się też bardziej przyziemnymi rzeczami. Bartłomiej Tokarz jest nauczycielem, a Maciej Paluszek studentem.

Posłuchaj:

Maria Mółka